Eesti võtab Kreekast peagi vastu seitse sõjapõgenikku

Eesti kinnitas Kreekale, et võtame lähiajal Kreekast vastu esimesed sõjapõgenikud Euroopa rändekava raames. Nende seas on üks viieliikmeline Iraagi perekond, üks mees Süüriast ja üks mees Jeemenist, teatas siseministeeriumi pressinõunik.

“Meie siseturvalisuse asutused on tänaseks andnud endast parima ning saame kinnitada esimeste kaitset vajavate sõjapõgenike peatset jõudmist Eestisse. Kui kõik läheb hästi, jõuavad nad siia järgmisel nädalal. Saabumisel võetakse nad koheselt tugiisikute hoole alla. Samas soovime mõistmist, et need inimesed vajavad kaitset ja ei soovi avalikkuse tähelepanu, mistõttu täpsema ülevaate anname pärast inimeste jõudmist Eestisse, ütles siseministeeriumi korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsler Raivo Küüt. „Eesti soovib rändekriisi lahendamisel aktiivselt osaleda ning me aitame solidaarselt teiste Euroopa Liidu riikidega nii palju kui meie võimuses.”

Eestisse saabuvad inimesed tulevad piirkondadest, kus hirm oma turvalisuse pärast on igapäevane. “Tulijate jaoks ei asenda ükski kohanemisprogramm eestimaalaste avatud südant ning meie kõigi võimuses on teha nii, et kõik Eesti elanikud – ka need, kelle jaoks on see uus kodumaa – tunneksid end Eestis turvaliselt ja vajalikena, ” lisas Küüt.

Lisaks on Kreeka Eestile esitanud 12 Süüriast, Jeemenist ja Iraagist pärit inimese toimikud. Nende seas on kolm perekonda ning üks üksik mees. Nii juba Eestilt kinnituse saanud kui ka nüüd esitatud inimeste puhul toimub kõigepealt inimeste seni esitatud info läbivaatamine ning seejärel viivad Eesti eksperdid kohapeal kõigi meile esitatud inimestega läbi intervjuu. Kui taustakontroll ja intervjuu näitavad, et tegemist on inimestega, kes tõesti vajavad rahvusvahelist kaitset ega kujuta endast ohtu, annab Eesti omapoolse heakskiidu. Ümberpaigutatavatelt inimestelt küsitakse, kas nad soovivad Eestisse elama asuda. Viimase etapina tehakse inimestele tervisekontroll ja korraldatakse nende transport Eestisse.
Vooremaa