Eesti kodakondsuse kehtestamise 100. aastapäeva tähistatakse Ühisnädalaga

Täna, 26. novembril algab üle-eestiline Ühisnädal, millega tähistatakse saja aasta möödumist Maanõukogu kodakondsuse määruse kinnitamisest. Eesti Vabariigi juubeliaasta puhul on Ühisnädala teemaks „Sada aastat aktiivset kodanikku“.

„Tegusus ja ettevõtlikkus on liikumapanevad jõud ning kannavad Eestit edasi,“ sõnas Riigikantselei EV100 programmi juht Maarja-Liisa Soe. „Suur rõõm on, et juubeliaastal tõmmatakse aktiivsetele kodanikele ja kodanike algatustele tähelepanu kõigis Eesti maakondades,“ lisas Soe.

„Ühisnädala eesmärk on kutsuda üles inimesi märkama ja tunnustama vabaühendusi nende panuse eest meie ühiskonda,“ selgitas Maakondlike arenduskeskuste võrgustiku turunduse projektijuht Riina Nõupuu. Nõupuu lisas, et oktoobrikuu seisuga on Eestis enam kui 22 000 mittetulundusühingut, mis tegutsevad selle nimel, et meie ühiskonda paremaks muuta lahendades erinevaid probleeme kohalikul kui ka üle-eestilisel tasandil. Tema sõnul on kogu meie elukorraldus meie endi kätes ja seetõttu on oluline motiveerida üha enam inimesi ise peale hakkama ja panustama.

Esmakordselt kogutakse Eesti Vabariigi juubeliaasta puhul vabaühenduste tekkelugusid, et koostada ülevaade ühenduste tegevusest viimase saja aasta jooksul. „Meil on palju tegutsevaid ühendusi ja arvukalt neid, mis tegutsevad juba mitmekümneid aastaid. Soovime ühtekokku panna pikalt tegutsenud vabakondade lood, et näidata, kui aktiivsed on meie inimesed olnud viimase saja aasta jooksul,“ sõnas lugude kogumise kampaania juht Taive Saar. Saar kustus üles vabaühendusi kirjutama ja saatma enda lugusid. Lisainfo www.uhisnadal.ee/lugu

Jõgevamaal tunnustatakse  Ühisnädalal selle aasta parimaid ühendusi  29. novembril Mustvee Kultuurikeskuses toimuval Kodanikupäeval. Lisaks tunnuste üleandmisele 8 erinevas kategoorias, arutletakse koos Artur Talvikuga, milline on kodanikuühenduste roll praeguses Eestis ja milline võiks see olla tulevikus. Jõgeva Linna pensionäride Ühendus ja Jõgeva Arukate Akadeemia korraldavad osaluskohviku, et leida senisest enam võimalusi eakate kaasamiseks kohaliku elu arendamisse ja kogukondlikku tegevusse. Sadala Külade Selts kutsub Ühisnädalal Laiuse, Torma ja  Sadala piirkonna lapsi klounide Piip ja Tuut etendusele ning meisterdamishuvilised on oodatud Laiuse Õlemuuseumi ja MTÜ Airaan õpitubadesse. Nädala lõpus on Sadala ja Vaiatu rahvamajja oodatud kogukonnad ühist advendiküünalt süütama.

Jõgevamaa Ühisnädala sündmuste täpne kava on leitav Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse kodulehelt www.jaek.ee/uhisnadal-2018.

Ühisnädalat korraldavad maakondlikud arenduskeskused koostöös arvukate partneritega alates 2012. aastast. Juubeliaastal toimub Ühisnädal 26. novembrist 2.detsembrini.