Eesti jalgpalliväljakute rajaja astus maailma suurimatesse kunstmuruorganisatsioonidesse

Juba 25 aastat üle Euroopa jalgpalliväljakuid rajanud Eesti ettevõte Advanced Sports Installations Europe AS võeti detsembris maailma suurimate kunstmuruorganisatsioonide täisliikmeks, teatas ettevõte.

Eesti kapitalil põhinev spordiväljakute paigaldaja liitus 70 tootjat ühendava Euroopa Kunstmuru Organisatsiooniga ning maailma suurima kunstmurutööstuse organisatsiooniga Synthetic Turf Counsel, kuhu kuulub üle 200 ettevõtte rohkem kui 10 riigist.

Advanced Sports Installations Europe ASi (ASIE) omaniku Raul Lättemägi sõnul tahab ettevõte kaasa rääkida kunstmuru valdkonna ümberkujundamisel tarbivast tööstusharust taaskasutusele ja ringmajandustele pühendunud tööstusharuks. “Sellest mõtteviisist on kantud ka meie loodud kunstmuru taaskasutamise tehnoloogia Arena, mille vastu on suurt huvi tuntud nii Euroopast, Aasiast kui ka Põhja-Ameerikast,” rääkis Lättemägi. “Kuna maailmas ainulaadne Arena tehnoloogia võimaldab eemaldatava kunstmuru komponendid sorteerida, puhastada ja kuivatada ning uuesti jalgpalliväljakutel kasutusele võtta, siis hoiame sellega ära miljoni tonni segajäätmete tekke aastas ning pakume väljakuomanikule märkimisväärset kulude kokkuhoidu.”

Euroopa Kunstmuru Organisatsoon (ESTO) on loodud valdkonna arendamiseks ning klientide harimiseks. Mittetulundusühinguna pakub ESTO neutraalset teavet valdkonna kohta ning ühendab kunstmuruäri erinevaid osapooli alates murutootjatest, arhitektidest ja väljakupaigaldajatest kuni testimisinstituutide, väljakuomanike ning spordiklubideni. ESTO panustab ka valdkonna standardiseerimisse, et parandada spordiväljakute testimismetoodikat ning ühtlustada kunstmuruväljakutele esitatavaid nõudeid. Lisainfot organisatsiooni kohta saab http://www.theesto.com <http://www.theesto.com/> 2003. aastal asutatud Synthetic Turf Counsel (STC) on tööstusharu suurim organisatsioon, mille eesmärk on aidata leida optimaalseid lahendusi kunstmuru paigaldamiseks spordiväljakutele, golfiradadele, parkidesse, avalikesse kohtadesse ja eramajade juurde. Organisatsioon tegeleb kunstmuru ohutuse ja keskkonnamõjude sõltumatute uuringutega ning annab nõu muru valiku, paigalduse, hoolduse ja keskkonnasäästliku utiliseerimise osas. STC-sse kuulub rohkem kui 200 ettevõtet, kelle hulgas on nii kunstmuru tootjaid ja müüjaid, täitematerjalide tarnijaid, väljakute paigaldajad ja hooldajaid, maastikuarhitekte, testimislaboreid kui ka teisi teenusepakkujaid. Lisainfot STC kohta saab veebilehelt http://www.syntheticturfcouncil.org<http://www.syntheticturfcouncil.org/>

Advanced Sports Installations Europe AS on Euroopa üks juhtivaid kunstmuruväljakute rajajaid ning hooldajaid. 1992. aastal tegevust alustanud ettevõte põhineb täielikult Eesti kapitalil ning on 25 aastaga rajanud rohkem kui 1100 jalgpalliväljakut Skandinaavias, Suurbritannias ja Kesk-Euroopas. ASIE paigaldab ligi miljon ruutmeetrit kunstmuru aastas, eesmärk on jõuda 4,5 miljoni ruutmeetrini. Ettevõte pakub teadaolevalt ainsana Euroopas kunstmuru spordiväljakuid kasutusrendi põhimõttel ning on kahel korral saanud innovatsioonitoetust Euroopa Liidu programmist Horisont 2020. ASIE kuulub Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumisse ning pälvis sel kevadel ka Vastutustundliku Ettevõtluse Pronkstaseme Märgise. Lisainfot saab veebilehelt http://5gsport.ee <http://5gsport.ee/>

Vooremaa