Betti Alveri muuseumis avatakse uus püsiekspositsioon

Kolmapäeval 23. novembril kell 12 avatakse kirjanduspäevaga Betti Alveri muuseumi uus püsiekspositsioon “Betti Alver – valguses ja varjus”, teatas muuseum.

Uue ekspositsiooni üheks intrigeerivamaks teemaks on Betti ja Heiti lugu. Meile meeldib kuulata lugusid ja terve Alveri elu ongi sellest vaatevinklist dramaatiline jutustus. Eriliseks teeb selle just luuletajaks olemine, pühendumine oma sisemisele sunnile ja kutsumusele. Võib öelda, et head kirjandust ja kunsti teevad need, kes lihtsalt teisiti ei saa. Nad peavad, valikut pole. Ja see võib olla väga karm tee. Laseme siis Betti Alveril ja Heiti Talvikul oma loomingu kaudu kõnelda – ilma selleta me neid ju ei teaks.

Kell 12 räägib Toomas Muru ekspositsiooni saamisloost, järgnevad Eda Ahi luuleread, muusika Aivar Mihkelsonilt. 12.30 tutvustab Vallo Kepp – Betti Alveri ajatelge ja arbujate võrdleva kronoloogia võimalikkust. Kell 13 Loone Ots – Betti Alveri “Tuulearmuke” ja Oskar Kokoschka maal “Tuulemõrsja” 13.30Tänamised. Täpsem info: <http://www.bettimuuseum.eu/index.php?page=345>
Näituse kontseptsioon: Toomas Muru (Betti Alveri muuseum), Ajatelje idee autorid: Ly Lestberg ja Epp Kubu, ekspositsiooni kujundus: Heilika Peterson, Diana Rossmann ja Mai Bauvald (OÜ Dekoko), graafiline kujundus: Sigrid Liira, intervjuud ja videolahendused: Ly Lestberg, Epp Kubu ja Jaan Kolberg. Betti Alveri “Korallid Emajõel” videolahendus ja muusika: Piret Järv ja Kärt Tomingas, käsikirjad, fotod, dokumendid: Kristi Metste (Eesti Kirjandusmuuseum), dokumendid, käsikirjad, nõuanded: Vallo Kepp, Alveri ja kaasaegsete teosed: Kalju Tammaru (Hoiuraamatukogu), nõuanded: Toomas Kiho, Mart Orav, Janika Kronberg, pannoode teostus: Lightmaker OÜ, Tambet Tamme, digiekraanid ja playerid: AS Hansab, Andres Pillart, tähistaeva lahendus: Laestuudio (Chika OÜ), Sten Jõgi, Betti Alveri “Korallid Emajõel” installatsiooni kardinad: Anneli Mikk FIE, ekspositsiooni riiulid ja vitriinid: Eben Puit OÜ, Arvi Aia, ekspositsiooniruumide ettevalmistustööd/renoveerimine: Sanera Grupp OÜ, Hubert Pukk, projektijuht: Heli Järv.

Muuseum tänab inimesi, kes olid nõus jagama oma meenutusi ja mälestusi Betti Alverist: Reet Niido, Enn Lillemets, Hando Runnel, Karl Muru, Mari Tarand, Paul-Eerik Rummo ja Viiu Härm, Hans Küüts, Viivi Luik, Eeva Park, Ave Alavainu, Ülo Vilimaa, Raul Meel, Tõnu Õnnepalu, Lianne Saage-Vahur ja Siim Kallas.

Vooremaa