Apteekrite kinnitusel on allergiahooaeg saanud stardipaugu

Viimastel nädalatel satub apteeki palju inimesi, kes kurdavad nohu üle ja  soovivad nohurohtu osta, kuid sagedasti pole tegemist viirusliku nohu vaid  hoopis allergiaga, vahendas Apotheka proviisori Kristiina Sepa sõnu ettevõtte kommunikatsioonijuht.

“Et valdav osa inimestest pole kunagi teinud ühtki allergiatesti, ei osata arvestada võimalusega, et kevadel ilmutav nohu pole mitte  viirushaigus vaid hoopis allergia,” rääkis Sepp. “Seetõttu kohtume  apteegis tihti inimestega, kes on väärkasutanud antikongestante ehk  erinevaid nina limaskesta turset alandavaid spreisid, mida tegelikkuses  pikemaajaliselt üldse kasutada ei tohi. Nende pikaajaline tarvitamine  tekitab omakorda limaskesta turset, kahjustust ja ravimist tingitud nohu.”

Praegu kutsuvad inimestel allergilisi nähte esile peamiselt lepatolm,  peagi ka sarapuu- ja kasetolm. Samuti võib ärritusnähte põhjustada ka  tänavatel lenduv linnatolm. “Kui tavaline nohu kestab 7–10 päeva, algab  nina kihelusega ja eritis on algul vesine ning muutub hiljem paksemaks,  siis allergilise nohu korral on tavaliselt põletikulised nii nina  limaskest kui ka ninakõrvalurked. Sagedasemad allergia sümptomid on  aevastamine, vesine nohu ja silmade sügelemine ning punetus. Võib tekkida  ka kihelev sügelustunne kurgus, köha, hingamisraskus ja kõrvade sügelus,”  rääkis proviisor.

Sepa sõnul on allergilise nohu korral vaja regulaarselt nina tolmust ja  allergeenidest puhtaks loputada – kas siis merevee, soolalahuse või  füsioloogilise lahusega. Kui sellest pole abi, tuleb võtta päevas üks  tablett antihistamiinikumi. Vesiste ja kipitavate silmade korral on abiks  rahustavad, puhastavad ja silmi niisutavad silmatilgad, kindlasti aitab  sümptomeid leevendada ka õues prillide kandmine ning silmadele  regulaarselt puhkuse andmine. “Kaebuste tekkimisel on mõistlik esimesel võimalusel apteeki pöörduda ja apteekriga nõu pidada, kuidas allergia sümptomeid leevendada. Tõsisemate kaebuste korral tasub aga perearstiga konsulteerida,” lisas Sepp.

Kui allergeen on teada, tuleks seda võimalusel vältida. Õietolmuallergia  haigusnähud on tugevamad keskpäeval tuulise ja päikesepaistelise ilmaga,  kuivade ilmade ajal on seetõttu soovituslik viibida õues vaid hommikuti ja õhtuti. Ka pärast vihma väheneb õietolmu hulk õhus oluliselt. Õietolmu koguseid õhus on võimalik jälgida Eesti Allergialiidu kodulehel.

Vooremaa