Luurates mööda metsi

Kes viibivad paigas, kus on ümberringi põlislaas ja sood, tõrgub mobiililevi ning puudub internetiühendus? Ennekõike muidugi metsloomad, kuid ühel kevadisel nädalavahetusel ka Jõgevamaa noored kotkad ja kodutütred. 24. aprillist 26. aprillini toimus Sadala kandi metsades maakondlik luurevõistlus. 

Ilm oli vaheldusrikas

Laagriplats asus keset põlislaant palgivirnade vahel, kuid tegevus ise toimus mitmete kilomeetrite ulatuses ümbruskonnas. Esimese päeva õhtul selgitati kiiretapiga välja põhivõistluse stardijärjekord. Ikka nii, et kes on kiireim rajal, saab järgmisel hommikul kauem magada ja hilisema stardiaja. Peale põhivõistlejate osales ka “nullvõistkond”, mis koosnes endistest noorkotkastest ja kodutütardest. Nende ülesandeks jäi testida rada ja leida kontrollpunktides võimalikke parandamist vajavaid organisatoorseid külgi. Ühtekokku tegutses luurevõistlusel 64 võistlejat 16 võistkonnast, 30 kohtunikku ning 12 vastutegevuse rühma liiget.

Veel enne rajale tormamist võistlejatele korraldatud briifingul kerkis esile põnev küsimus: aga mis on auhinnaks? Loomulikult oli auhinnaks au ja kuulsus, garneeringuks medalid ning võidukarikas. Ent enne võistluste lõppu korraldajad oma saladust ei reetnud.

Ilma poolest võistlustel vedas: see oli ülimalt vaheldusrikas. Miinuskraadid öösel, plusskraadid päeval, soe päikesepaiste vaheldumisi tundidepikkuse vihmaga.

Rada kulges metsas, läbides kaheksat kontrollpunkti, kus tuli täita mitmesuguseid ülesandeid: esmaabi osutamine, laskeharjutus, luureülesanne ning palju muud. Relvi oli kontrollpunktides mitut sorti: õhupüstolid, airsoft püssid ja AK 4. Viimasest küll pauku ei tehtud, hoopis lammutati laiali ning prooviti siis jälle õiges järjekorras kokku panna. Ülesanne polnud kergete killast. Juppe polnud küll mitusada, kuid vales järjekorras kokkusättimine tulemusi ikkagi ei andnud.

Vanemad võistlejad jäid ööbima metsa, kus tuli endale ise varjualune ehitada, nooremad naasid õhtul laagriplatsile. Nooremate vanuserühm lõpetas võistluse laupäeva õhtul, et pühapäeval puhanuna osaleda vanemaid võistkondi kimbutava vastutegevuse koosseisus. 

Tuli olla osav ja nutikas

Säärane luurevõistlus on nii teadmiste kontroll, kus testida õpitut, õpivõimalus kui ka enese proovilepanek. Võimalus parandada varasemat kesist tulemust läbi vigade (soovitavalt teiste vigade!), õppida paremini toime tulema ja katsetada, milleks oled võimeline. Maailmas ei ole alati kõik asjad ette ära tehtud, tuleb olla ise osav ja nutikas.

Ühe olulise uuendusena meediakajastuses viibis kohal televisioon. Kogu ettevõtmise püüdis kaamerasse ReTV, kes oma kodulehel ja Youtube’s edastas toimuva kohta otsepilti. Küll mitte kogu aeg ööpäevaringselt, eetrisse paiskuti mõningaste pausidega. Peale tavapäraste vahendite kasutasid filmimehed vahepeal ka drooni abi. Väike kaamera kinnitati kopteri külge ja lennutati taevasse. Filmitu on järelvaadatav, samuti lubasid ReTV tegijad filmitust valmis teha dokumentaali, millest sujuvama vaatamise huvides tühjad kohad välja lõigatakse.

GUNNAR VASEMÄGI

blog comments powered by Disqus