Luual võistlevad Eesti ja Soome parimad saemehed

Täna kestavad Luual eile alanud Eesti metsanduse 44. kutsevõistlused, mille krooniks peetakse Eesti raiemeistrivõistlusi, kus  teiste hulgas kohal ka maailmameister Andres Olesk. Talle pakuvad konkurentsi noored saeässad ja Põhjamaade meistrid Soomest.

 

Metsandusvõistlus algas hoogsalt juba eile hommikul kell 10, mil saemehed alustasid esimese ala  — langetamisega. Metsas loositi võistlejate vahel puud, mida nad langetama pidid. Selle võistluse tulemused ei olnud eile pärastlõunaks veel teada, kuid langetajad ise jäid üldjoontes oma etteastega rahule. Ainukese naisvõistlejana osalenud Kreedera Arula rääkis, et temale sattus loosi tahtel üsna jässaka tüvega puu, kuid langetamise täpsusel polnud tal väga vigagi. “Ma pole praegu saanud eriti trenni teha, ei hakka endale selle võistluse jaoks väga kõrgeid eesmärke seadma,” ütles saeneiu enne platsialadel võistlustulle astumist.

Kreedera otsus kõrgeid eesmärke mitte püstitada oli ka üsna õige, sest konkurents võistlusel äratab aukartust. Võistlusel osaleb nimelt ka valitsev maailmameister Andres Olesk, kes võitis möödunud nädalavahetusel Soomes oma esimese meistritiitli ning selle sai ta kätte lausa isikliku rekordiga. 

Ebaõnnestumised ketivahetusel

Valitsevale maailmameistrile pakuvad konkurentsi kolm soomlast. Kõvem neist on Esa Tumelius, kellel taskus viis Soome meistritiitlit ja kes on praegu valitsev Põhjamaade meister. Eestlastest tahavad Oleski käest esikohta napsata kindlasti kahekordne Läti meister Martin Muttik, Luua kooli kasvandikud Aigar Tiho ning vennad Kaidar ja Kuldar Kübarsepp.

Pärast langetamist asuti platsialade kallale. Esimeseks ülesandeks oli saeketi vahetus. Kolmanda võistlejana astus üles maailmameister Olesk, kes sättis järgmistele võistlejatele eeskujuks ülitugeva aja. Mees vahetas oma Jonseredil keti ära vähem kui 14 sekundiga. Nii kõva tulemust ei saanud keegi eilse päeva jooksul kirja. Kusjuures saeketti ei tohi vahetada lohakalt, sest järgmistel aladel, kombineeritud järkamisel ja täpsussaagimisel, tuleb võistelda sellesama saega, millel ise ketti vahetatud on. Kahe võistluse vahepeal ketti sättida ei tohi.

Häid tulemusi näitasid ketivahetusel ka Martin Muttik, Jukka Kyllionen Soomest ja Aigar Tiho.

Üllatuslikult ebaõnnestus siin Einar Must, kes varasematel võistlustel on  sellel alal ikka esimeste hulgas olnud. Tema aeg oli julgelt üle poole minuti. Oma etteastega ei jäänud rahule ka Kreedera Arula, kelle saekett ei tahtnud kuidagi sõna kuulata ega hakanud hammasratta taha korralikult kinni. Tema ajaks jäi sel korral 30.01 sekundit.

Kogenumad kaasvõistlejad lohutasid Kreederat, et eilsel võistlusel ebaõnnestusid etteasted ka kõvematel meestel. 

Olesk pärast esimesi alasid kiireim

Samal ajal jätkas maailmameister Olesk järgnevaid võistlusi endise tempoga. Kombineeritud järkamises saagis Olesk palkidest seibid äärmiselt täpselt ning lausa peadpööritava kiirusega. Tema kõrval rajal tegi üsna hea etteaste ka Kaidar Kübarsepp, kuid Olesk oli siiski osavam.

Andres Olesk jätkas heas tempos ka täpsussaagimises. Pärast seda võistlust jäi ta siiski kommentaare andes tagasihoidlikuks. Üsna hea edu juures ütles mees, et jääb rahule, kui saab käimasolevatelt meistrivõistlustelt kolmanda koha. Tol momendil rääkisid aga tulemused seda keelt, et Olesk liigub siiski jõudsalt meistritiitli suunas.

“Praeguse palava ilmaga võisteldes võib tulemustega rahule jääda. Igal alal on seni olnud väikesi tagasiminekuid, kuid üldiselt olen rahul,” sõnas Olesk pärast täpsussaagimist.

Luual peetakse ka metsakasvatajate, noorendikuhooldajate, traktoristide, harvesterijuhtide ja praakerite mitmevõistlusi. Samuti võisteldakse mälumängus, võrkpallis, korvpallis, murdmaajooksus, laskmises, jalgrattakrossis ja orienteerumises.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus