Luual selgitati välja parimad metsandus- ja aiandusõpilased

Möödunud nädalal peeti Luual iga-aastane metsanduse ja aianduse kutsevõistlus, mille parimad saadetakse järgmisel nädalal Baltikumi metsandusvõistlustele Leetu ning maikuu viimasel nädalal sama kutseala Euroopa võistlustele Luksemburgi.

Tänavu osales Luua kutsevõistlusel rekordarv õpilasi. Kui muidu on startijate arv jäänud 80-100 vahele, siis sel korral oli osavõtjaid üle saja. Lisaks Luua Metsanduskooli õpilastele lõid aianduse kutsevõistlustel kaasa ka Räpina Aianduskooli ning Pärnumaa Kutsehariduskeskuse noored.

Saevõistlus peeti maha juba teisipäeval. Seal oli kavas viis ala: saeketi montaaž, kombineeritud järkamine, laasimine, täpsussaagimine ja langetamine. Kolmapäeva pärastlõunal anti metsandusõpilastele start metsajooksule. Tuli läbida kaksteist kontrollpunkti ning lahendada seal ette antud ülesanded. Raja läbimise kiirus ei olnud sel võistlusel määrava tähtsusega, oluline oli ülesannete lahendamise korrektsus. Aega vaadati juhul, kui kahel või enamal võistlejal ühepalju punkte oli.  

Korrektsus, mitte kiirus

Kaheteistkümnes vaheajapunktis tuli õpilastel lahendada alljärgnevaid ülesandeid: määrata puu ja puidu liike, uurida, missugused kahjurid või haigused on puitu rikkunud, hinnata puu kõrgust, rinnas-diameetrit ja  silma järgi objekti kaugust distantsilt, arvutada kasvavate puude mahtude summa tihumeetrites, määrata puistu ja ühe puu vanust ning arvutada langi pindala hektarites.

Kutsevõistlused olid kõigile aianduse ja metsanduse eriala õpilastele kohustuslikud, kuid võistlustele eelnenud lisakonsultatsioonid täiesti vabatahtlikud. Õppeosakonna juhataja Erle Tüüri sõnul oli tulemustest kohe näha, kes oli viitsinud oma aega pisutki võistlusteks valmistumisele pühendada. 

Järgmisel aastal on Baltikumi võistlused Luual

Enamikele esimese aasta õppuritele olid paljud ülesanded keerulised, sest mõnedes kontrollpunktides ette tulnud    olukordi ja termineid polnud nad veel õppinud. Siiski oli erandiks esimese kursuse õppur Annes Välk, kes sai võistlustelt kirja parima tulemuse ja pälvis seega esikoha.   „See näitab pühendumist ja soovi saavutada head tulemust,” kinnitas õppeosakonna juhataja, lisades, et Annes on väga järjekindel ja eeskujulik õpilane, kelle keskmine hinne on kogu esimese õppeaasta olnud 5,0. Selle tulemusega saadetakse Annes ka tõenäoliselt Leetu võistlema.

Baltikumi võistlustel Leedus, mis peetakse juba nädala pärast, võisteldakse saagimises ning peetakse ka spordivõistlus, mille ala valib korraldaja riik. Suure tõenäosusega on Leedus selleks korvpall, millel on seal rahvusspordiala maine. Veel selle nädala algul ei olnud Luua kooli võistlusjuhendit saadetud ning seega ei osanud Erle Tüür ka täpselt öelda, kes Leetu võistlema saadetakse. Seevastu on Luksemburgi minejad juba praegu teada. Viis poissi, kes Eestit Euroopa võistlustel esindavad, on Marek Kangur, Aigar Tiho, Kaidar Kübarsepp ja Helvis Koort. Euroopa võistlustel osaleb 14 riiki ning Luua õpilased loodavad kohta esimese kuue seas, kuigi sisimas loodetakse ning pole ka välistatud poodiumikoht. Leedus loodetakse samuti kohta kolme parema hulgas. Järgmisel aastal peetakse metsanduse Baltikumi võistlused Luual. 

2010. aasta parimad saemehed

1. Kaidar Kübarsepp- 1530 p

2. Helvis Koort- 1434 p

3. Aigar Tiho- 1423 p 

2010. aasta parimad metsandusala võistlejad

1. Annes Välk- 470 p

2. Aigar Tiho- 435 p

3. Marek Kangur- 425 p 

Taimede tundmise parimad

Maastikuehituse eriala

·         Kerdi Varm

·         Ülle Prilling

·         Ingrid Kald 

Haljastuse eriala

·         Karin Aermann

·         Aili Vaher

·         Ebe Tõnismäe

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus