Luual ja Puurmanis mängitakse mõisamängu

Täna Luual toimuval külastusmängul „Unustatud mõisad” räägib giidina tegutsev metsanduskooli õpetaja Maila Talve peamiselt  sellest, mida positiivset ja püsiväärtuslikku on mõisad jätnud eesti kultuurilukku.  Mõisamängul osalejad lahendavad ristsõna, mille küsimuste sisuks ümbruskonna aja- ja kultuurilugu. Kohvikus pakutakse aga mõisakooki.

Aastal 1519 sai mõisa omanikuks Jürgen von Lude, kelle järgi hakati mõisat kutsuma Ludenhofiks, millest pikapeale Luua sai. Põhjalikult kõneleb giid ka meie haridus- ja kultuurielus silma paistnud von Oettingenide suguvõsast. Alexander von Oettingen ostis  Luua mõisa 1831. aastal ja tema algatusel täiustati mõisaansamblit oluliselt.  Arstiteadlane  Georg von Oettingen oli Tartu silmakliiniku rajaja, Arthur Oettingen sai aga maailmakuulsaks füüsiku ja meteoroloogina.    

„Mõisate aedadest ja parkidest eeskuju võttes  hakkasid ka eestlased oma koduümbrusi kaunistama, ilupuid ja  -põõsaid istutama. Eks seda tööd teeme pidevalt oma koolis meiegi.  Lähitulevikus on plaanis rajada mõisahoone taha barokkaed, mille projekti autor on Karukäpa puukooli peremees Madis Jürimäe.

Mõisamängu korraldamisel on abiks ka väike preili Laura, kes soovijatele vanaaegsetest rõivamoodidest pildi joonistab. Külastada saab ka nelja muuseumituba,  näitust õpilaste  loodusfotodest ja vaadata maastikuehituse eriala õpilaste meisterdatud koduümbruste makette. Samuti on avatud topistetuba.  Maitsta saab  Virge Miti küpsetatud rabarberikooki.

„Kuigi on teada, et  mõisnikud  olid talurahva rõhujad, mõisates anti ka ihunuhtlust ja Eestimaal oli julmi ja amoraalseid mõisnikke, on mõisamängudel osalejad huvitatud ennekõike positiivsest ja esteetilisest, mida mõisakultuur on meile jätnud,” rõhutas Maila Talve.

Täna saab mõisamäng teoks ka Puurmani mõisahoones. Puurmani Gümnaasiumi majandusjuhtaja Liia Kekoraineni sõnul pakutakse krahvinna šokolaadikooki, mille on valmistanud kooli kokk Ester Kütt. „Kui varasematel mõisamängudel on kavas olnud kontserdid ja etendused, siis  seekord on aega rahulikult ringi vaadata ja giidi juttu kuulata.  Baarist Kodu saavad külastajad laenutada ka vesijalgrattaid ja paate. Kaunima ja põhjalikuma ülevaate saab meie mõisahoonest kindlasti siis, kui praegu pooleli olevad renoveerimistööd on lõppenud,” ütles kooli huvijuht Raina Rumvolt. 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus