Luua metsanduskool tõi lillefestivalilt kaks esikohta

Luua metsanduskooli õpilase Liivi Mäekallase töö tunnistati tänavusel Tallinna Lillefestivalil teema “Võluaed” kategoorias parimaks. Esimest korda pälvis Luua kool esikoha ka koolide arvestuses.

</font>

Liivi Mäekallas ütles ise, et poleks uneski selle peale tulnud, et tema töö võidab. “Mulle oli kõige tähtsam töö valmis saada nii, nagu see peab olema, ja rahulolu teostusega. Kui valmis sain ja ise tehtuga rahule jäin, siis oli tunne, et Tornide väljakule jäi justkui oma laps maha. Käisin suve jooksul mitu korda oma tööd vaatamas, silumas ja korrastamas.”

Kategoorias “Võluaed” parimaks tunnistatud töö jäi silma vahva taimmaterjali valikuga. “See oli lapselik ja võluv – armsasti koos päevalill, sõstar ja saialill. Töös oli tajuda tugevat loodusliku ja maamaterjali tundmist,”  iseloomustas tehtut Kadrioru pargi juhataja Ain Järve.

Kool valis kolme töö vahel

Liivi Mäekallas rääkis, et kool andis võimalusest festivalil osaleda õpilastele teada juba eelmise aasta lõpus ning palus neil mõelda, millega ja kuidas välja minna tasuks. Tema soovis osaleda, hakkas selle nimel tööd tegema, pani oma mõtted paberile ja hiljem täpsemad joonised arvutisse.

Koolist laekus kolm tööd, salajasel hääletusel valiti parimaks  Liivi oma. “Kui sain teada, et minu töö osutus valituks, tuli kõik korralikult läbi mõelda, mida on vaja, kust materjali saada võiks ja kes saaks olla sponsoriks,” rääkis ta.

Luua metsanduskooli aiandusvaldkonna koordinaator Eva-Kadri Rossner kinnitas, et Liivi Mäekallas teadis väga täpselt, mida ta tahab. Tema juhendamine seisnes vaid jooniste ja materjalivaliku ülevaatamises. Õpetaja Maria Jürissoni sõnul oli Liivil juba konkursile tööd saates põhjalik haljastusprojekt valmis ja hiljem polnud muud tarvis teha kui materjalide mahud välja arvutada. “Tal olid konkreetsed liigid ja sordid välja valitud, samuti kõik muud detailid.”

Aitasid nii õpilased kui õpetajad

Laotud küttepuud on pärit koolimetskonna kütteplatsilt, samast leiti ka männiroikad, mis üheskoos ära kooriti. Eva-Kadri Rossneri sõnul oli Liivi Mäekallas ise huvitatud, et kogu materjal saaks just selline, nagu tema oli mõelnud. Samuti oli Liivi ise huvitatud oma projekti rajamisest, ta oli seal iga minut ise juures. Ta ehitas osa asju ise kodus valmis ning katsetas, kas kõik tuleb ikka nii välja, nagu vaja.

Dekoratiivtaimed kasvasid kooli puukool-arboreetumis, lilled külvasid õpilased praktika ajal ning hiljem pikeerisid need pottidesse. “Meil ikaldus aniis-hiidiisopi külv. Hakkasime otsima, kust saaks neid taimi osta. Varuvariandina kaalusime ka selle liigi asendamist mõne teisega. Õnneks oli Kanepi aiandis  just vajalik kogus taimi olemas. Imekaunid iluõunapuud saime Karukäpa puukoolist. Puukooli omanik Madis Jürima aitas need välja valida,” rääkis Rossner.

Maria Jürisson lisas, et koolis lõid vajaliku materjali pakkimisel ja saatmisel kaasa ka teiste ainete õpetajad Reet Miil, Kaja Sander ja Ell Tuvike. Vajalikud puukettad saagisid raietööpraktika käigus metsandusõpilased.

Kõige keerulisem oli materjali pealinna toimetamine.

Tõeline objektijuht

Projekti teostamisel oli Liivi sõnul kõige raskem teiste inimeste juhendamine. “Tahan alati ise enne valmis olla, kõik peab olema eelnevalt täpselt läbi mõeldud.  Kogu melu ja pinge väsitas meeletult. Kõik käisid pidevalt midagi küsimas, pidin jõudma igale poole.”

Liivit aitasid Luua metsanduskooli maastikuehituse esimese ja teise kursuse kaugõppurid, kes said Tallinnas tehtu eest suvise rajamispraktika päevad kirja. Tallinnas oli Liivile abiks ja toeks maastikuehituse õpetaja Lys Lepiksoo oma positiivse hoiaku ja asjalike märkustega.

“Liivi oli tõeline objektijuht, ta kontrollis, kas kõik teevad nii, nagu tema asju ette kujutas, organiseeris, näitas ette, kuidas peab olema, juhendas,” rääkis Rossner.

Teisi teemaaedu jõudis Liivi vaadata alles pidulikul avamisel.  Ja veendus, et tema töö on teistmoodi, maalähedane.

Tallinn korraldas vanalinna serval Tornide väljaku pargis rahvusvahelise lillefestivali juba kuuendat korda. Tänavu oli kujundatavate aedade teemadeks “Suhtlusaed” ja “Võluaed”. Tallinlaste ja linna külastajate rõõmuks valmis 27 omapärast ja kordumatut iluaeda, oma fantaasiat näitasid väga erinevad ning huvitavad osavõtjad aianduskoolidest. Osales ka  entusiastlikke väliskülalisi.

Lillefestivali pidulik lõpetamine. Vasakult aukirjade ja klaasist taiesega Liivi Mäekallas, Luua metsanduskooli õppeosakonna juhataja kohusetäitja Raili Laas ja õpetaja Maria Jürisson.

Tallinna Lillefestival 2014

*Rahva lemmikuks osutus Saksamaa Schwerini aiakunstnike kujundatud aed

*Teema “Suhtlusaed” parimaks valiti Helsingi

*Teema “Võluaed” parimaks osutus Luua metsanduskooli aiakujundus

*Võitjad said auhinnaks Eeva  Käsperi loodud klaasist taiesed

*Järgmise lillefestivali teemad on “Lillede mäng” ja “Urbanistlik (aia)disain”

i 

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus