Soomes Lahtis peetud rahvusvahelistel kutseõppeasutuste õpilaste võistlustel said Luua metsanduskooli maastikuehituse õpilased Erik Rüütel ja Arlis Vaagen kolmanda koha.
Luua kooli õpilased osalesid Soome võistlustel külalistena. Eestist oli osalema kutsutud ka langetusmasina juht Jüri Schneeberg, kes saavutas kaheksanda koha.
Maastikuehituse võistlusel osaleti esimest korda ning õpetaja Lys Lepiksoo sõnul oli maastikuehitajatel karm konkurents. “Kui Noore meistri võistlusel tuli tempot hoida ning teha oli palju, siis Soomes tulid eraldi abilised, kes tõid uusi materjale ette. Ka võistlusboks oli tunduvalt suurem, viis korda neli meetrit. Tööd oli poistel tunduvalt rohkem ning sajast võimalikust õnnestus meie maastikuehitajatel saada 71 punkti. Vahe võitjaga oli kümme punkti, teise koha saavutanutega ainult kaks punkti,” rääkis õpetaja.
Hea puidu käsitsemise oskus
Lepiksoo sõnul kaotasid poisid esimesel päeval punkte töömaa puhtuse, koostöö, tööde järjekorra ja planeerimise pealt. “Kahel järgneval päeval pingutati kõigest väest ja hea puidu käsitsemise oskus ning detailide täpsus tõstsid nad teise päeva lõpuks punktiarvestuses kolmandaks,” nentis juhendaja.
“Maastikuehituse plaan oli hästi kalkuleeritud nii ajaliselt kui ka materjalide seisukohalt ning kohtunikud olid väga sõbralikud ja abivalmid. Meie tööstiil oli soome võistlejatega võrreldes enamasti täiesti erinev, kuid kokkuvõtlikult oli see väga hea kogemus ja samuti korralik treening, sest pinge paneb tõsiselt proovile,” rääkis Arlis Vaagen.
“Võistlustel oli palju uut õppida, eriti sealset töökultuuri. Näiteks pidi kogu aeg kandma ehituskiivrit ja kaitseprille. Endi arvates oli meie töö üks paremaid, seda ütlesid ka paljud pealtvaatajad, kuid saatuslikuks sai kohtunike hindamine. Näiteks hindasid nad tööde järjekorda, koostööd teise võistkonnaga ja töökultuuri, millele me esialgu väga tähelepanu ei pööranud. Esimesel päeval olid meil pead küllalt laiali, sellepärast ka eelviimane koht esimese päeva tulemust eest. Võistlus oli füüsiliselt raske, higi tilkus ning käed ja jalad oli päeva lõpuks väsinud. Võistlus oli hästi organiseeritud, pauside ajal saime võileiba ja vett, igaks võistluspäevaks olid järgmised materjalid võistlusalale toodud,” lisas Erik Rüütel.
Soomlastel uuem tehnika
Langetusmasinal võistelnud Jüri Schneebergi juhendaja Erki Põldmaa nentis, et Soome reeglid on karmid. Kutsevõistluste finaali pääseb igast koolist kaks õpilast, kokku 16 poissi. Poolfinaalidest läks edasi kaheksa paremat. Poolfinaalides eestlased ei osalenud, kutsutud võistlejad tulid kohe finaali.
“Soome võistlus koosnes kuuest alast ning hõlmas sisuliselt kõike, mida langetusmasina juht teadma peab. Soomlased võtavad asja väga tõsiselt. Igale alale oli umbes 45 minutit, ühel päeval oli kolm võistlust. Näiteks hommikul simulaatorivõistlus, pärast lõunat metsarada ja õhtul kokkuveomasina ülesanne õues,” rääkis Põldmaa.
Jüri Schneeberg ütles, et sai hindamatu kogemuse, talle oli kõik täiesti uus.
“Esiteks on metsa kasvukohatüübid hoopis teised ning kindlasti peab oskama soome keelt,” lisas ta. Jüri Schneebergile hakkas silma, et Soomes on simulaatoreid palju rohkem ja samuti kasutavad õpilased uut tehnikat. “Soomlaste tase on meie omast seetõttu kõrgem, nad harjutavad märksa rohkem. Need masinad, mida meie praegu koolis kasutame, on nende jaoks muuseumieksponaadid,” tõdes ta. Enne võistlust sai ta paar päeva soomlaste võistlusmasinaga ka harjutada, kuid seda oli liiga vähe.
“Omandasin huvitavaid teadmisi ja kogemusi metsamasinaõppe edukaks arendamiseks ning võistlusteks valmistumiseks,” kinnitas Jüri juhendaja Erki Põldmaa.
Lahtis peetud rahvusvahelistel kutseõppeasutuste õpilastele mõeldud võistlustel osales 45 eri kategoorias 400 õpilast.
Võistlus kuulub WorldSkills International sarja.
HELVE LAASIK