Lutsupüük Lutsu-muuseumis

Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi ärklisaalis on maikuu lõpuni näha Anatoli Makarevitši fotonäitus “Harrastusteatrid Lutsu püüdmas”.

Oskar Lutsu näidendeid ja proosateoste dramatiseeringuid on Eesti teatrites palju mängitud. Sage külaline on Luts ka Jõgevamaa harrastusteatrite lavalaudadel. Kõige rohkem on Lutsu tekstide kallal “purenud” mõistagi Palamuse Amatöörteater: Lutsu-ainelisi lavastusi on nende repertuaaris olnud tervelt kuus.

Ajalehe Vooremaa fotograafi Anatoli Makarevitši näitusel ongi kõige rohkem Palamuse Amatöörteatri lavastustest “Tagahoovis” (2004), “Sabani sõlmes Luts” (2006) ja “Tali” (2007) tehtud pilte. Kõik kolm tükki (kaks viimast neist pole Lutsu enda kirjutatud, küll aga on Veiko Märka ja Madis Kõiv neid kirjutades kõvasti Lutsust inspiratsiooni saanud) tõi lavale Raivo Adlas. Mõned pildid pärinevad ka maakonna mullustelt näitemängupidustustelt, kus Jõgeva Gümnaasiumi kooliteater Liblikapüüdja mängis Ain Kaalepi jällegi Lutsu “Kevadest” ainese saanud lavalugu “Rosalinde saatus” (lavastaja Lianne Saage-Vahur) ning Voore Põhikooli näitering Lutsu surematut “Kapsapead” (lavastaja Mare Maasik).

“Minu fotod lavastustest on ühest küljest lehe tarvis tehtud reportaazhfotod. Mida aeg edasi, seda enam muutuvad nad aga ajaloodokumentideks, millel talletatud ühe kandi kultuurilugu. Mul on hea meel, et olen saanud mõned ilusad teatrihetked, mis muidu igavikku oleksid kadunud, kinni püüda,” ütles Anatoli Makarevitš.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus