Lutsukivi eest innovatsiooniaasta eripreemia

Septembri lõpus Narvas toimunud kaheteistkümnendal Eesti muuseumide festivalil kuulutati välja Eesti MuuseumiMeene Auhinna (EMMA) laureaadid. Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi poolt konkursile esitatud kolmest meenest üks — lutsukivi — pälvis zhüriilt innovatsiooniaasta eripreemia leidlikkuse eest.

Tänavusel muuseumiaastal esimest korda korraldatud muuseumimeene konkursile esitasid 33 muuseumi ühtekokku 70 võistlustööd. Meened pidid olema seotud vastava muuseumi identiteediga ja olema valmistatud aastatel 2000-2009. Konkursile võis saata ka proovieksemplari, ent see pidi olema produtseeritav.

Paremad muuseumimeened valis võistlustööde hulgast välja muuseumi-, turismi- ja tootedisaini spetsialistidest koosnev seitsmeliikmeline zhürii. Kaks peapreemiat, milleks on võimalus 10 000 krooni eest oma meenet toota, pälvisid Eesti Tervishoiu Muuseum muuseumi logoga seljapesuharja eest ja Eesti Maanteemuuseum helkurriidest ja erinevate kirjadega hääletajakinnaste eest. Väiksemate preemiatega tunnustati Muhu Muuseumi seelikutriibulisi pesulõkse, Eesti Rahva Muuseumi vana seinakella meenutavat parkimiskella; Kihnu Muuseumi kohaliku koloriidiga titemütse ning Tartu Linnamuuseumi keskaegse kassikäpajäljega külmkapimagnetit.

Innovatsiooniaasta eripreemia pälvinud Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi lutsukivi kohta ütles EMMA zhüriisse kuulunud kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Kersti Tiik, et selle puhul oli nutikalt ära kasutatud sõnamängu ning ühe ja sama esemega viidatud kirjanik Oskar Lutsule, kelle pärandiga muuseum tegeleb, lutsu-nimelisele kalale (kivile on trükitud lutsu pilt!) ja lutsuviskamisele.

Lutsupildiga kaunistatud kiviga võikski tegelikult lutsu visata: selleks on soojemal ajal muuseumi taga Amme jõe ääres vastav kohtki sildiga ära tähistatud. Iseasi, kui paljud sellist kena asja lihtsalt vette visata raatsivad.

Lisaks lutsukivile esitas Palamuse kihelkonnakoolimuuseum meenekonkursile meisterdamiskomplekti, mille abil saab valmis teha kümne Palamuse ajaloolise hoone pabermaketid, ning Oskar Lutsu autogrammiga kaunistatud kirjatarvete komplekti.

Kersti Tiik kinnitas, et ehkki muuseumiaasta saab peatselt läbi, ei kao muuseumimeene konkurss enam kuhugi, vaid EMMAsid jagatakse ka tuleval aastal. Kogu maailmas on ju muuseumipoodides pakutav kujunenud heaks reklaamiks muuseumidele, aga ka üha kasvavaks tuluallikaks. Eesti muuseumiturulgi on päris palju andekaid, häid ja vahvaid meeneid ja EMMA aitab neid juurde tekitada.

Lõpetuseks soovitus: kes tahab viieks minutiks head tuju  saada, otsigu internetist üles EMMA pretendente ja saajaid tutvustav koduleht www.issuu.com/muuseum/docs/narva09_emma .

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus