Lutsu preemia läheb tänavu Raivo E. Tammele

Oskar Lutsu huumoripreemia žürii otsustas oma esmaspäevasel koosolekul, et tänavu saab rahvakirjaniku nime kandva stipendiumivormis preemia näitleja Raivo E. Tamm. Temast saab huumoripreemia 29. laureaat.


Žüriile esitati seekord vaagimiseks kaheksa kandidaati, kelle hulgas oli nii nalja kirjutajaid kui ka nalja esitajaid. Seekord jäi peale nalja esitaja: kuueteistkümnest hääletanud inimesest oli 14 Raivo E. Tammele preemia andmise poolt.

Raivo E. Tamme kandidatuuri esitanute hulgas oli ka Palamuse vallavolikogu haridus- ja kultuurikomisjon. Komisjon tõi põhjenduseks tema pikaajalise loomingulise tegevuse, mis oli eriti aktiivne ja silmapaistev möödunud aastal. Ta on olnud “pildil” nii teles kui ka filmiekraanidel ning tema mängitud karakterid on olnud eestlaslikult humoorikad, vahetud ning nauditavad. Olulisemad sarjad, milles ta kaasa teeb, on “Õnne 13”, “ENSV”, “Kellapid” ja “Papad Mammad”, ent publik nautis ka tema ülesastumisi telešõu “Su nägu kõlab tuttavalt” 2016. aasta sügishooajal. Raivo E. Tamm on kaasa teinud päris suures hulgas filmides. Kõige enam on ta vaatajaid naerutanud ilmselt “Malevas” ja “Seenelkäigus”.

Huumoripreemia tänavune laureaat on sündinud 15. juulil 1965 Tallinnas ja lõpetanud 1988. aastal Tallinna riikliku konservatooriumi lavakunstikateedri ehk praeguse nimega Eesti muusika- ja teatriakadeemia lavakunstikooli XIII lennu koosseisus. Ta töötas lühikest aega Pärnu Endla teatris ning aastatel 1988-1993 Vanalinna stuudios ja 1994-1999 Tallinna linnateatris. 1999. aastast on ta olnud vabakutseline näitleja.

Kui Palamuse vallavolikogu liige Valdi Reinas Raivo E. Tammele esmaspäeva õhtul huumoripreemia žürii otsuse telefonitsi teatavaks tegi, oli näitleja siiralt üllatunud. Üleeile õhtuses telefonivestluses siinkirjutajaga tunnistas Raivo E. Tamm siiski, et möödunud aasta oli tal tõesti päris toimekas ning naljagi sai päris palju tehtud.

“Näiteks telešõu “Su nägu kõlab tuttavalt” salvestuste ajal nägin kolleegide ja stuudiopubliku nägudelt, et neil oli päris lõbus,” kinnitas Raivo E. Tamm.

Kahekordne Pliuhkam

Mõned korrad on Lutsu preemia tänavune laureaat kehastanud ka Lutsu loodud tegelasi. Aastaid tagasi tõi näiteks Tallinna pedagoogilises instituudis näitejuhtimist õppiv Jaanus Kukk Nukuteatris oma diplomilavastusena välja Lutsu “Kapsapea”, kus Raivo E. Tamm mängisis Pliuhkamit. Sama tegelast on Tamm mänginud ka Tamur Tohveri lavastatud “Kapsapea” ainelises kuuldemängus.

Küsimusele, kes võiks olla tema kõige naljakam tegelaskuju, vastas Raivo E. Tamm, et võib-olla purupurjus Amiens’i küree, keda ta kehastas 1995. aastal Tallinna linnateatri lavaaugus välja toodud “Kolmes musketäris”. Sellest rollist räägitakse tänini legende.

“Näitleja Anne Veesaar ütles, et kui ta raamatust sellist tegelast üldse ei mäleta, siis lavastusest ta ainult teda mäletabki,” meenutas Raivo E. Tamm.

Tamm tunnistas, et naljakaid tegelaskujusid on tema loomebiograafias päris palju: mängis ta ju viis aastat põhiliselt komöödiaid etendavas Vanalinna stuudios.

“Vanemuise teater esitas mind näiteks kunagi riiklikule kultuuripreemiale just sellise põhjendusega, et näitlejad, kelle ampluaa kaldub koomilise poole peale, jäävad tavaliselt igasugustel auhindamistel tunnustamata,” ütles Raivo E. Tamm.

Nüüd on aga õhus võimalus, et ta saab lühikese aja jooksul suisa kaks preemiat. Sel aastal antakse nimelt esimest korda välja Eesti filmi- ja teleauhinnad. Nominendid on juba teada ning Tamm kandideerib televaldkonna parima meesnäitleja tiitlile. Kes auhinna saab, selgub 12. märtsil.

Militaarne karjäär

Jõgevamaaga on Raivo E. Tammel omapärane seos: ta kuulub Kaitseliidu Jõgeva maleva ridadesse.

“Lõpetasin reservohvitseride kursused ja astusin 2003. aastal Kaitseliitu,” ütles näitleja. “Kuulusin algul Tallinna maleva Nõmme malevkonda. Sinna oli koondunud päris suur rakuke reservohvitsere, ent tegevust oli meil seal napilt. Nii tulimegi kapten Andres Parve initsiatiivil väiksema seltskonnaga Jõgeva malevasse. Senini ei olnud mul nn sõjaaja ametikohta, aga Jõgeval määrati mind kohe maleva staabi tsiviil-militaarkoostöö ohvitseri kohale, mis on kultuuriinimesele vägagi sobiv. Jõgeva malevas korraldatakse ka palju õppusi. Tõsi, kõigile ma ei jõua, sest nädalavahetustel olen tihti tööl. Olen saanud Kaitseliidu Jõgeva maleva teenetemärgi ja Kaitseliidu III klassi teenetemedali. Kui Jõgevale tulin ma lipnikuna, siis nüüdseks on mind ülendatud juba leitnandiks. Nii et minu militaarne karjäär lõi õitsele just Jõgeval.”

Omapärane seos on Raivo E. Tammel ka Palamusega: tema kadunud äi Leonhard Merzin mängis Oskar Lutsu “Kevade” järgi Palamusel üles võetud filmis õpetaja Lauri. Tõsi, Merzin suri ammu enne seda, kui Tamm tema tütre Helenaga abiellus, ent Tammel oli siiski veidi piinlik, et ta polnud kordagi Palamusel käinud. Ülemöödunud suvel sai see viga likvideeritud.

Kui Raivo E. Tamm kuulis, et talle Lutsu huumoripreemia määrati, vaatas ta internetist üle, kellele see varem on antud, ning tõdes, et ees on vägagi väärikas seltskond. Tänavune huumoripreemia antakse üle 15. aprillil kell 12 Palamuse rahvamajas. Tegemist on küll suure reede ja ülestõusmispühade vahele jääva vaikse laupäevaga, ent see oli ainus korraldajate poolt välja pakutud päev, mis Raivo E. Tammele sobis. Pühapäeviti viibib ta “Papade Mammade” võtetel, enamik laupäevi on aga sisustatud tema uue monotüki “Mis see E. tähendab” etendustega.

Oskar Lutsu huumoripreemia stipendiumi annab välja MTÜ Sokuturi koostöös Palamuse vallavalitsusega ning stipendiumisumma pannakse kokku rahva annetustest. Annetused on oodatud MTÜ Sokuturi arveldusarvele nr EE831010220061135014 SEB Pangas. Annetused on tulumaksuvabad, kui lisate selgituseks märgusõna “Annetus”. Lisainfot saab telefonilt 511 2612 (Ave Unt).

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus