Lustiverre võib tulla taastusravikeskus

 

Lustivere mõisahoone lähedal asuvasse vanasse pesumajja võib tulla tervise taastamise keskus, ning praegu tühjana seisvatesse keldriruumidesse päevakeskus ümberkaudsetele inimestele.

Praegu Lustivere mõisahoones tegutseva MTÜ Lustivere Hooldekodu juhatuse esimehe Hille Uusi sõnul tahetakse siia luua tervise taastamise keskus, et hakata pakkuma inimestele võimalust oma vaimu ja keha seisund tasakaalu viia. Piltlikult öeldes tahab asutuse juht tugevale puule oksi juurde tekitada. Sellepärast tegi ta Põltsamaa vallale ettepaneku anda otse mõisahoone kõrval kasutuna seisev hoone hooldekodule. Praegu on kunagine pesumaja vandaalide poolt rüüstatud ja keegi pole siiani hoonele mõistlikku otstarvet leidnud.  Õnneks on uut elulootust omava hoone katus vahepeal ajal korda tehtud.

„Tervistavat teenust tahame pakkuda inimestele väljastpoolt meie hooldekodu,  kuid ka meie klientidele,” rääkis  Hille Uus.

Taastusravi tagab keha ja vaimu harmoonia

„Sellise taastusravi juurde peaks kuuluma lõõgastav massaaž, lisaks muusika- ja valgusteraapia, käeline tegevus,” ütles hooldekodu juht, kelle sõnul on tema poolt loetletud teenused võrdlemisi lihtsalt teostatavad, ent aitavad tublisti inimese enesetunnet parandada ja uut vaimujõudu juurde saada. Samas rõhutas Hille Uus, et taastusravi teenus pole mõeldud ainult eakatele, vaid seda plaanitakse pakkuda kõigile soovijatele.

Ta tõi näite, et kui arst üksi elavale inimesele ravivõimlemise määrab, siis on vähe tõenäoline, et viimane üksi kodus võimlema hakkab. Küll teeb ta seda meeleldi võimlemisrühmas.

Lisaks võiks taastusravikeskuses saada konsultatsiooni nii tervise parandamise kui ka näiteks majandusliku toimetuleku teemal.

Hille Uusil on nägemus, et kliendid võiks edaspidi taastusravile tuua hooldekodu  väikebuss. Ta on oma plaanidest rääkinud ka ümberkaudsete omavalitsuste sotsiaaltöötajatele ja nemad on selle mõtte heaks kiitnud. „Sellist teenust on Põltsamaa piirkonnale kindlasti tarvis,” on Uus veendunud.

Päevakeskus samuti vajalik

Mõisamaja puhul on suuremad ehitusplaanid seotud keldrikorruse uuendamisega, osa sellest seisab praegu tühjana. Sinna kavatseb hooldekodu juht rajada päevakeskuse. Ühte ruumi on kavas üles panna kangasteljed, teisest toast tulema puu- ja metallitöö tegemise koht. Seal võiks tegelda ka mööbli parandamise ja taastamisega.

Ka päevakeskus on mõeldud nii hooldekodu elanikele kui inimestele väljastpoolt.  Selliste sammudega loodab hooldekodu juht kummutada inimestes juurdunud arusaama, et hooldekodu on asutus, mida peaks kuidagi avalikkuse eest varjama ja millest rääkiminegi on häbenemist väärt. Tegelikult peaks tänapäevane hooldekodu olema koht, kuhu inimesed annavad spetsialistide hoole alla oma armastatud eaka lähedase, kes on seal pideva hoole ja  järelvalve all ning talle saab tõepoolest ööpäevaringselt osaks kvaliteetne hooldusteenus.

Lustivere hooldekodus maksab hoolduskoht praegu 7900 krooni kuus, klientidepuudust ei ole.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus