Põltsamaa vallas käsil olevate projektinädalate ?Kuidas küla noorele, nõnda noor külale? raames olid Lustivere lapsed möödunud nädala jooksul haaratud paljude erinevate tegevustega. Paralleelselt tegutseti kahes vanusegrupis ? nooremad vanuses 6 ? 11, vanemad 12 ? 15. Nooremate ettevõtmised olid koondatud üldnimetuse alla ?Koduküla kauniks?, vanemal grupil oli kandvaks teemaks ?Kuidas korraldada üritust?. Kasvatajatena tegutsesid esimeses grupis Lemmi Sarv ja Lea Lints, teises Mari-Liis Palu ja Ülle Ant.
Töö ja lõbu koos
Et noorema grupiga üritati lapsi kõige enam just loodusele lähemale tuua, jaguneti omavahel neljaks rühmakski puude nimede järgi ? pärn, jalakas, sirel ja tamm. Esimene päev algas kõigil neil mitmesuguste mängudega ning seejärel asuti koos kuulama looduseteemalist vestlust. Pärast seda mindi vaatama tiigi kaldal asuvat perekond Tõnsoni kaunist koduaeda, kus perenaine Mai Tõnson tutvustas lastele erinevaid aias leiduvaid taimi. Siis aga asuti valmistama pokusid, Mai Tõnsonil olidki valmispandud materjalid juba ootamas. Vanemal grupil oli aga samal ajal külas Ivo Targama Põltsamaa kultuurikeskusest ning kõneles sellest, mismoodi korraldada üritust. Päeva ülejäänud osa saadeti mööda koolimaja korrastades ning vahelduseks ka ühistes mängudes.
Teine laagripäev oli mõlemal grupil töine ja tegevusterohke. Nooremad koristasid kooli ümbruses ja küla vahel prahti ja mahalangenud puuoksi ning seejärel hakati valmistama looduslikust materjalist seadeid, millest hiljem sai saali välja õige põnev näitus, sest kõik olid oma tegevusega olnud väga agaralt ametis. Vanem grupp jätkas eelmisel päeval koolimajas poolelijäänud tööd ning pärast seda hakati valmistama laagri plakatit ja lippu. Viimasele sai iseloomustavaks kujundiks tigu ning motoks ?Me oleme töökad teod?.
Järgmisel päeval võidi lipp ka kogu laagriperega ühiselt heisata. Noorematel seisid siis aga ees õige põnevad istutustööd ? seitsmesse õõnestatud puukändu koolimaja ees pandi muld ja sinna kasvama erinevaid suvelilli. Vanemad lapsed korjasid ühe pere põllul herneid, pärast mida võeti telgid, et minna Endla looduskaitsealale.
Magama ei sunnitudki
Looduskaitsealal tehti sealse töötaja Katrin Möllitsa saatel ekskursioon ning kuulati õpetusi, kuidas organiseerida üritusi vabas looduses. Kui aga õhtul lõke süüdati, otsustati seda ka hommikuni kordamööda valvata. Järgmiseks südapäevaks jõuti tagasi Lustiveresse ning taas oli külas Ivo Targama, kellega koos arutleti ürituste korraldamise teemal ning asuti hoogsalt tantsusamme õppima, mis sellest, et magamise aega öösel eriti ei olnudki.
Nooremad lapsed kogunesid sel ajal aga Alam-Pedja looduskaitsealale, kaasas samuti telgid. Looduskaitseala töötaja Riin Vare rääkis, kuidas loodust jälgida ja mida silmas pidada telkimisel. Toredate noorte praktikantide Ahto ja Erko juhatusel vaadati ümbrust ja taimi ning tehti metsamatk, mille käigus varuti ka lõkkematerjali. Noormehed õpetasid lastele sedagi, kuidas lõket ilma paberita süüdata saab. Pärast mängisid lapsed õpetajate juhendamisel salakirjade mängu ja näidendit, mille järel mindi taskulampide valgel orienteerumismängule. Kõikide rõõmsaks üllatuseks sel ööl magama minema ei sunnitudki.
Reedeks olid kooli kokad kõikidele katnud laagri lõpetuseks piduliku lõunalaua. Tegelikult lõpeb aga laager just täna ühise sõiduga Tembu-Vembu maale.
Laagri korraldamist toetasid Hasartmängumaksu nõukogu, Põltsamaa vald ja Lustivere külaselts. Lustivere laagris viibinud tahavad veel eraldi tänada Põltsamaa roosiaeda suvelillede istikute eest, Alam-Pedja looduskaitseala lahket töötajat Riin Varet, Anne Kinksi Puhu-Risti söögimajast, Ivo Targamad, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi ja bussijuhti Kalju Korjust.
VAIKE KÄOSAAR