Lustivere elanikke nörritab katkine purre

Toimetusega võttis ühendust Lustivere elanik, kes andis teada, et Mõisa tee lähedal Lustiveres asub ohtlik purre, mida külaelanikud iga päev aktiivselt kasutavad, kuid mille käsipuu on katki ning kus võib tasakaalu kaotades kergesti ojja kukkuda. Purdel komistas suvel õnnetult kohalik inimene, keda sõitsid päästma Põltsamaa komando päästjad.


„Põltsamaa vallavalitsus lubas juba suvel tegeleda Lustiveres asuva purdega, mille juures oleks üks 54-aastane inimene peaaegu ära uppunud. Purre on siiani samas seisus,” kirjutas Lustivere elanik.
„Päästjad hoiatavad, et veeõnnetuste ärahoidmiseks tuleb veekogude purded ja sillad piirata korralike käsipuudega. Juhtunust anti teada ka vallavalitsusele, kust lubati probleemiga viivitamatult tegeleda,” lisas kirja autor.

Isetekkeline purre

Purre asub Lustivere küla keskuses, mõisa peahoone ja tervisekeskuse taga, COOP kaupluse ja Mõisa teel asuva vana koolimaja vahel kulgeval teerajal.
Põltsamaa komando meeskonnavanem Andrus Kohv lausus, et kui päästjad kannatanu leidsid, oli naine alajahtunud ning pääses üle noatera. „Väljakutse tuli algul Lustivere järvele ning abivajaja leidmine nõudis omajagu aega,” sõnas Andrus Kohv, meenutades suvel toimunut juhtumit.
Põltsamaa vallavalitsuse majandusosakonna juhataja Mark Liivamägi selgitas, et Lustivere purde probleemiga on valla poolt püütud tegeleda, kuid lahenduseni pole kahjuks jõutud.
„Purde käepide murdus ära ja kukkus vette. Põltsamaa Halduse töötajad käisid vaatamas, mis sellega edasi annaks teha. Üheks kaalumisel olnud mõtteks oli asendada käepide uuega, teine variant oleks purre üldse ära lammutada ja täiesti uus ehitada,” lausus Liivamägi.
Tema sõnul asub purre kohas, kus see üldse olema ei peakski, kuna ühtegi ametlikku kergliiklus- ega kõnniteed antud asukohas pole – rada, mida mööda inimesed käivad, on aastatega ise tekkinud.
„Tegu on rohkem nagu isetekkelise purdega. Kunagi, nõukogude ajal toodi sinna ilmselt betoonblokid, mis pandi sinna maha, selle külge pandi omakorda käepide ja nii on see purre seal püsinud aastaid. Iseküsimus, kas see purdekoht seal tänapäeval enam üldse olema peaks,” nentis Liivamägi ja lisas: „Ohutuse eest tahame seista ning oleme arutanud, et kuivõrd inimesed ikkagi kasutavad seda purret, siis ta võiks seal ka olla. Me pole tahtnud teha ajutist lahendust – peaksime ikkagi korraliku purde rajama. Samas on probleemiks, et purre piirneb valla maaga. Ühel pool on valla maa ja teisel pool riigi maa – inimesed on raja seal ise sisse käinud.”

Suur ettevõtmine

Millal vald võiks hakata sinna uut purret ehitama, Mark Liivamägi öelda ei osanud.
„Sel aastal meil Lustivere külla uue purde ehitamist eelarves ette nähtud pole. Tegu on selles mõttes ohutu ojaületuse kohaga, et tegemist pole katkiste laudadega, vaid tugevate betoonblokkidega. Käepideme puudumine on probleem. Uue purde ehitamine on suur ettevõtmine ja see on kulu vallale – kuludega peame arvestama valla eelarve koostamisel,” nentis Liivamägi. Ta lisas, et Põltsamaa vald tahab leida probleemile kindlasti lahenduse.
„Põltsamaa vallavalitsus tegeleb probleemiga ja soovib leida püsiva lahenduse kas uue purde rajamise, olemasoleva rekonstrueerimise või purde täieliku likvideerimise näol,” lausus Liivamägi.
Riina Paluoja Lustivere külaseltsist ütles, et kohalikud kasutavad purret palju ja see tuleb korda teha.
„Purre ehitati juba Lustivere kolhoosi ajal, et inimesed saaksid sealt käia. Pudivere ja Lustivere inimesed käivad senimaani sealtkaudu poodi. Vanast õpetajate majast, kus korterid erastati, käivad lapsed sealt kaudu kooli. Kõrval asub valla turvakodu, sealsed inimesed käivad samuti üle purde,” leidis Paluoja.

TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus