Lüpsilehmade edetabeli esikolmik on Tormast

Lehmade jõudluskontrolli aprillikuu edetabeli esikolmik on pärit Torma Põllumajanduse Osaühingust. Kokku on Tormast praegu esikümnes viis lehma, üle 50 kilo piima ööpäevas on lüpsnud sama ettevõtte 71 looma.

Viimase kuu kontroll-lüpsi andmetel lüpsis Torma Põllumajanduse Osaühingule kuuluv lehm Iiri ööpäevas 82,1 kilo piima. Teisele kohale jäi lehm Kaida ööpäevase väljalüpsiga 75,4 kilo ja kolmas on Omi ainult 300 grammi väiksema ööpäevase väljalüpsiga.

Esikümnes oli Torma loomadest veel lehm Lossi väljalüpsiga 70,7 kilo ööpäevas, mis jätab ta seitsmendaks. Üheksandale kohale tuli lehm Tolsi väljalüpsiga täpselt 70 kilo ööpäevas.

Torma Põllumajanduse Osaühingu juhi Ahto Vili sõnul andsid nende lehmad mullu maakonnas kõige rohkem piima. “15 aasta jooksul oleme piimakombinaadile müünud ainult kõrgema sordi piima,” kinnitas ta.

Vili sõnul teeb Torma Põllumajanduse Osaühing koostööd ka aretajatega ning maaülikooli teadlastega. Tormal on Eesti Tõuloomakasvajate Ühistuga sõlmitud kokkulepe, et kõik pullvasikad ostab ühistu ära, lehmvasikad jäävad põllumajandusfirmale. Pullid lähevad spermadoonoriteks eesti holsteini tõu parandamiseks. Tormal on praegu võimalik soovijatele müüa 12 tiinet mullikat. Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu on tunnistanud Torma karja eesti holsteini tõu kategoorias parimaks aretuskarjaks riigis.

Üheks läbi aegade kõrgeima toodanguga piimaandjaks on Tormas olnud lehm Tare, kes 2009. aasta 4. aprillil püstitas kontroll-lüpsil uueks päevalüpsi rekordiks 84,6 kilogrammi.

Torma põllumajandusühingul on 620-pealine lüpsikari, mida peetakse nüüdisaegse tehnoloogia järgi Tõnumetsa farmikompleksis. 

Torma tublimad piimaandjad

1.Iiri          82,1 kg

2. Kaida    75,4 kg

3.Omi       75,1 kg

7.Lossi      70,7 kg

9.Lossi      70 kg

Allikas: Jõudluskontrolli keskus

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus