Lumesadu tõi kaasa elektrikatkestused ja suletud koolid

Üleeile õhtul alanud ja eile hommikul lõppenud lumesadu tõi Jõgevamaale ilusa talveilma, lund täis teed ja elektrikatkestused. Riigi ilmateenistuse andmetel sadas Jõgevamaal ööga maha 14‒17 sentimeetrit lund. Neist suurem number iseloomustab lume hulka Põltsamaa valla lõunaosas ja Mustvee vallas ja väiksem Jõgeva vallas ja Põltsamaa valla põhjapoolses osas.


Et lumi oli märg ja õhutemperatuur langes öö jooksul nulli või õige pisut alla selle, jäi märg lumi pidama nii puuokstele kui ka elektriliinidele.

„Peamiseks rikete põhjuseks on liinide külge jäänud lumi ja jää, mille raskuse all on liinid katkenud ja mastid murdunud. Tuule mõju on väiksem, aga esineb ka liinidele langenud puid,“ ütles Elektrilevi juhtimiskeskuse juht Jüri Klaassen.

Kõige rohkem olid riketest mõjutatud piirkonnad Põhja-Eesti ja Jõgevamaa, rohkem rikkeid oli ka Viljandimaal. Üle Eesti hakkas rikkeliste elektrikatkestuste hulk kiiresti kasvama hommikupoole ööd, kella kümne ajal hommikul mõjutasin need juba rohkem kui 15 000 klienti. Pärast seda hakkas number vähenema.

„Öine jäine ja lörtsisegune lumi tegi Jõgevamaa elektrivõrgus paksu pahandust. See hakkas liinide külge ning lumeraskuse all murdus nii liine kui ka maste,“ kirjutas Peeter Liik Elektrilevist.

Põltsamaa vallas hädaolukord

„Meie tänahommikune olukord oli üsna piiripealne, paljud teed olid tavalise sõiduautoga napilt läbitavad. Meie teehooldepartnerid teatasid, et nad ei jõua ettenähtud ajaks seisunditasemele vastavaid teid tagada, seega kuulutasime välja hädaolukorra,“ ütles Põltsamaa vallavanem Margus Möldri.

„Praeguseks (üleeile kell 14.50 – toim) on teed taas läbitavad ja enam ei ole tulnud ühtki teadet, et keegi kusagil kinni oleks. Et kas iga viimase kui taluni praegu juba lahti aetud on, ei julge ka lubada, aga töö käib edasi.

Ka on palju elektrikatkestusi, suuremad neist Umbusi ja Vägari külas. Üldiselt meil siiski lasteaiad-koolid toimisid. Tean küll õpetajat, kes lumeolude tõttu täna õigel ajal tööle ei jõudnud.

Aga võib-olla oli sellest hädaolukorra väljakuulutamisest kasu ka ses mõttes, et situatsioon mängiti ikkagi läbi,“ rääkis Möldri.

Ka Jõgeva vallas oli elekter paljudes kohtades ära. Nii palju lund lükkavaid masinaid kui üleeile, ei ole siinkirjutaja Jõgeva ümbruses varem näinud.

Jõgeva valla majandusosakonna juhataja Tõnu Uuna ütles Vooremaale, et põhjust hädaolukorda välja kuulutada tema ei näinud. „Eks ole lund ennegi tulnud. Eilne õhtu ja tänane hommik oli muidugi ekstreemne. Praeguseks (teisipäeval kell 14.26 – toim) on masinad ringi peale jõudnud teha.

Teehooldajad tegutsevad võimalikult kiiresti. Jõgevale sai ka tehnikat juurde toodud, nii saab tähtaegadest kinni pidada. Kaks nädalat tagasi alustasime lume väljavedu, nüüd on sellest kasu. Nähtavus peab olema tagatud nii autojuhtidele kui ka jalakäijatele. Keeruline on, aga mitte midagi enneolematut,“ arvas Tõnu Uuna.

Ilmast tingitud viis väljakutset

Mustvee vallavanemat asendava Enn Kure sõnul toimetasid vallas traktorid igal pool. „Sama tehnika nagu alati. Eks rahulolematust ole ikka, igalt tänavalt ei saa ju kõige esimesena lund ära lükata. Lasteaedades-koolides oli vähemalt elekter olemas. Tavaline talv, kõigile natuke ebamugav,“ lisas ta.

„Jõgevamaal oli ilmast tingitud viis väljakutset,“ sõnas Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik.

Põltsamaa valla haridusosakonna juhataja teatas Vooremaale, et eile ja üleeile ei toimunud õppetööd Aidu koolis, kus kogu maja toimimine sõltub elektrist. Veerandtunnine elektrikatkestus oli üleeile Esku-Kamari koolis, kuid suurt mõju sel ei olnud.

Jõgeva valla kommunikatsioonspetsialisti sõnul jäi üleeilne tööpäev elektrikatkestuse tõttu vahele nii Vaimastvere kui ka Sadala koolis, samuti Jõgeva aleviku lasteaias. Voolukatkestusi oli ka Siimusti ja Saduküla lasteaias ning Torma koolis, kuid oluliselt need päevarutiini ei häirinud. Torma lasteaed eile lapsi hoida ei võtnud, sest tööd pumbajaamas veel käisid ning seal ei olnud vett.

Mustvee valla haridusspetsialist Raivo Vadi ütles Vooremaale, et Mustvee valla koolide-lasteaedadega on tema teada kõik korras.

Eile kell 15.46 näitas elektrilevi katkestuste statistika, et üle Eesti oli vooluta veel 1380 klienti. Jõgeva maakonnas puudutas see 564 klienti. Maakonnalehele kirjutanud olid enamasti terve üleeilse tööpäeva elektrita, paljud ka rohkem kui ööpäeva. Puuduvast elektrivarustusest anti teada Jõgeva alevikust, Mõisamaalt, Põltsamaalt, Pööra külast, Adrakult, Avinurmest, Lepiksaarest, Laekannust, Ulvist ja Omedult.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus