Lumerohkel talvel kerkivad meilgi paljudesse kohtadesse lumelinnad

 

Tänavu on talvetaat meid õnnistanud paksu lumevaibaga ning seetõttu võib mitmel pool Jõgevamaal näha kerkimas ja ka juba valmis lumelinnu, mis lastele mõnusad mängukohad ning  silmailuks täiskasvanutelegi.

Möödunud nädala kolmapäeval otsustati muuta Põltsamaa Mari lasteaia hoov atraktiivsemaks lumeskulptuuridega, mille ehitusel lõid kaasa kasvatajad, lapsevanemad ning lasteaiakasvandikud ise. Lumelinna kavandid mõtlesid eelnevalt välja kasvatajad. Selle töö juures olid nõustajateks ka laste isad, kel on ehitusalaseid kogemusi.

Lumehunnikud olid lasteaia hoovile eelnevalt kokku lükanud AS Vooremaa Teed, sealt raiusid lapsevanemad teisipäeva õhtul üldist joonist välja. Ühiselt alustati ehitustööd eelmise kolmapäeva hommikul kell kümme. Lastel olid abiks ka kasvatajad ning mõned lapsevanemad. Iga rühm valmistas ühe skulptuuri.  

Oodatud ka külalised

Pärast kahe ja poole tunnist ehitustööd ilutses lasteaia hoovis kuus lumeehitist, enamasti  ronimiseks ja liulaskmiseks sobivad tornid. Suurimaks skulptuur on Kirsimarja rühma  draakon, mille materjalihang oli ka kõige suurem. Et kenad skulptuurid ka pikemaks ajaks püsima jääksid, kastis Põltsamaa päästekomando auto need veega üle. Praeguseks on Mari lasteaia kasvandikud saanud juba üle nädala lumelinna nautida.

Mari lasteaia lumelinn on peamiselt mõeldud lasteaia endki kasvandikele, kuid juhataja Tiia Kaeramaa ei keela lumelinna külastamast ka heatahtlikel võõrastel sel ajal, kui lasteaia väravad avatud on. “Nädala jooksul on lõunasel ajal käinud küll väga palju algklassilapsi, kes on meie lasteaias käinud,  ja eks meie kasvandike suuremad vennad-õed ole kõik rajad ära proovinud,” rääkis ta. Viimati ehitati Mari lasteaias lumelinna ligikaudu kümne aasta eest, vahepeal pole see lumenappuse  tõttu õnnestunud. 

Jõgevale olümpialinn

Homme kell 10 alustatakse lumelinna ehitamist ka Jõgeva kultuurikeskuse tagusele platsile. Skulptuure hakkavad ehitama Jõgeva Gümnaasiumi ja Ühisgümnaasiumi 9.-12. klasside kaheksaliikmelised võistkonnad. Eilsetel andmetel  võtab ehitamisest osa kolmteist võistkonda.

Lumelinna ehitamise idee tekkis linnapeal Kalmer Lainil ning koostöös gümnaasiumide huvijuhtidega leiti ka osalejad. Läbivaks teemaks  on Jõgeva lumelinna puhul olümpiamängud. Eelnevalt organiseeriti parki ka vajalikud lumekuhilad. Iga skulptuur peab pakkuma mängulist elementi ning samas peab see olema lastele ohutu.

Skulptuure hindab linnavalitsuse ja koolide esindajatest koosnev žürii. Kõigile osalejatele pakutakse külma peletamiseks kuuma teed ning kõiki võistkondi tänatakse  kringliga. Lumelinna rajamisest on oodatud osa saama ka linnaelanikud. Pärast skulptuuride valmimist kastab need üle päästekomando paakauto ning lumelinn jääb huvilistele avatuks seniks, kuni külmakraade jätkub. Võimalik, et paakautot läheb tarvis ka ehitamise käigus.

Pühapäeval kell 11 on plaanis  alustada lumelinna rajamist ka Palale, kuid vaid juhul, kui külmakraade on kuni kümme. Külmema ilma korral lükatakse ehitusaktsioon 31. jaanuarile. Lumelinn kerkib lasteaia ja suure korterelamu ees asuvale maa-alale. Nädala algul oli osalemisest teada andnud kaks suurt seltskonda, kuid üks aktsiooni korraldaja Margit Soieva andis lootust, et kohale tuleb kindlasti rohkesti lapsi ja nende vanemaid. Ürituse eestvedajateks Palal on sealne 4H noorteklubi, vallavalitsus, kool ning kultuurimaja. Lund aitab kokku vedada üks kohalik lapsevanem, kel olemas traktor. Skulptuuride ehitamisel pole paika pandud kindlat teemat. Igaüks ehitab oma äranägemise järgi. Esimest korda ehitati Palale lumelinna ligi kolmkümmend aastat tagasi. 

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus