Luisa Värk aitas koguda raha kultuuristipendiumi tarvis

Palamuse kiriku iidsete võlvide all kõlas möödunud laupäeval Luisa Värgi kaunis hääl. 2007. aastal telesaates “Eesti otsib superstaari” osalemisega laiemalt tuntuks saanud noor lauljatar viibis Palamusel MTÜ Look kutsel. Tema ja klahvpillimängija Rain Rämmali sisustada oli Märt Jallakase järjekordse mälestuskontserdi kava.

Palamuse kunagine vallavanem Märt Jallakas, kes lahkus meie hulgast 2007. aasta juunis, oli kultuurilembene mees ja 2008. aastal käivitas tema heade sõprade, Arne ja Tiina Tegelmanni eestvedamisel tegutsev MTÜ Look Jallakasele pühendatud mälestuskontsertide sarja. 2009. aastal sündis mõte hakata neil kontsertidel annetusi koguma ning kasutada laekunud raha mõne andeka Palamuse valla noore kultuurialaste õpingute toetamiseks.

“Minu meelest on noorte eneseharimise sel viisil toetamine väga hea mõte,” sõnas Luisa Värk. “Eriti vajalik on selline ettevõtmine väiksemas kohas, kus kultuuristipendium võib andekale inimesele olla oluline õlekõrs, mis aitab teostada oma unistusi. Mul on väga hea meel, et Arne Tegelmann mind siia kutsus. Olen viimasel ajal päris mitmel heategevuskontserdil esinenud ja esinen rõõmuga ka siin, sest ettevõtmisel on nii üllas eesmärk.”

Luisa Värk tegi kontserdil ka väikese kummarduse selle korraldajatele, esitades Mari Pokineni laulu “Sõpradele”.

“Ilma sõpradeta, kes lahkunud inimese mälestust kalliks pidasid, oleks mälestuskontsertide ilus traditsioon sündimata jäänud,” ütles lauljatar.

Sting on üks lemmikuid

Häid sõpru on tal endalgi. Ka Birgit Õigemeelt, kelle järel ta seitsme aasta taguses superstaarisaates teise koha sai, nimetas ta oma heaks sõbrannaks. Kontserdil võis kuulata ka üht Birgiti poolt tuntuks lauldud laulu, Mihkel Mattiseni “Lendame valguskiirusel”.

Üheks Luisa Värgi lemmikartistiks on Sting. Tema loomingust esitas Luisa laulu “Kuldne põld”, millele Leelo Tungal on suurepärased, originaali väärilised eestikeelsed sõnad kirjutanud.

“Olen Stingi kuulamas käinud kõigil neljal korral, mil ta Eestis on käinud,” sõnas Luisa Värk. “”Kuldne põld” kutsub minus aga esile ka isiklikke mälestusi sellest, kuidas kohtusin oma mehe Taaviga.”

Luisa kaasast Taavi Rõivasest on nüüdseks saanud teatavasti Eesti Vabariigi peaminister.

Mõned laulud võivad Luisa Värgi sõnul hakata ka sootuks oma elu elama: sellist, millist keegi neile planeerinud pole. Näiteks Elmar Liitmaa ja Liis Lassi koostöös sündinud laul “Kodu” oli mõeldud vaid telesaate “Kodutunne” tunnusmeloodiaks, nüüd soovivat mõned muusikaõpetajad aga selle loo kohta korralikke noote saada, sest koolikoorid soovivad seda laulda.

Kui Palamuse kiriku akustika kiitis lauljatar suurepäraseks, siis paksude kivimüüride vahel valitsev jahedus laulmist ei soodustanud.

“Kui välis- ja sisetemperatuuri vahel nii suur kontrast on nagu täna, siis kipuvad häälepaelad tükati “mängima” hakkama,” tunnistas Luisa Värk. “Samas pole see kaugeltki kõige karmim koht, kus ma laulnud olen. Otepääle Leigo jääfestivali ajaks püstitatud jäätelgis oli tunduvalt külmem.”

Klassijuhataja üllatas lilledega

Kontserdi algul tõdes Luisa Värk, et on tore olla üle pikkade aastate taas Palamusel: viimati oli ta seal nimelt teise-kolmanda klassi lapsena “Kevade” tegevuspaiku uudistamas. Kontserdi lõppedes sai lauljatar aga suure üllatuse osaliseks: teda tuli lilledega tänama tema Elva gümnaasiumi aegne klassijuhataja ja füüsikaõpetaja Elle Pintson, kes nüüd elab Jõgevamaal.

Mälestuskontserti käisid kuulamas ka Märt Jallakase lähedased.

“Võib-olla üks kontsert on nende aastate jooksul vahele jäänud, aga muidu olen alati kohal olnud,” ütles Märt Jallakase tütar, Tartu Tamme gümnaasiumi inglise keele õpetaja Merli Leemet. “Tänagi olime siin päris suure seltskonnaga: ema, minu ja venna pere ning isa õde oma perega. Mälestuskontserdi korraldamine on väga ilus traditsioon ja meil on väga hea meel, et MTÜ Look sellise asja ette võttis.”

Tänavusel mälestuskontserdil annetasid kuulajad 166 eurot ja 30 senti. </p>

“Lisaks sellele summale saame tänavuse stipendiumi maksmiseks kasutada möödunudaastast jääki,” ütles MTÜ Look eestvedaja Arne Tegelmann. Kellele järgmine stipendium läheb, otsustatakse tema sõnul augusti lõpuks.

Märt Jallakase mälestuskontserdid

  • On toimunud 2008. aastast alates igal suvel Palamuse kirikus.

  • Kontserte korraldab MTÜ Look Palamuse kunagise vallavanema, 2007. aastal meie hulgast lahkunud Märt Jallakase mälestuseks.

  • Kontsertidel on esinenud Kadri Tegelmann, Jaanika Rand-Sirp, Triinu Taul, Jalmar Vabarna ja Juan Martinez (2008), Margus Vaher ja Ursel Oja (2009), Kaire Vilgats ja Urmas Lattikas (2010), Uku Suviste (2011), Kadri Tegelmann ja kammerorkester Klaaspärlimäng Sinfonietta (2012), Nick Tsiavose ansambel (Austraalia; 2013) ning Luisa Värk ja Rain Rämmal (2014).

  • Kontsertidel kogutakse annetusi Märt Jallakase nime kandva kultuuristipendiumi väljaandmiseks mõnele Palamuse valla noorele.

  • 2010. ja 2011. aastal toetati kultuuristipendiumiga Liina Seppa õpinguid Jõgeva kunstikoolis, 2012. ja 2013. aastal Anni Zimmermanni õpinguid Jõgeva muusikakoolis.

  • Kontserdi korraldamist toetasid Eesti Kultuurkapital, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, Palamuse ja Saare vald ning EELK Palamuse kogudus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus