Luikede kinnikülmumise pärast pole vaja muretseda

Viimastel päevadel on Riiklik Looduskaitsekeskus saanud kõnesid inimestelt, kes muretsevad veekogudel olevate luikede kinnikülmumise pärast. Mure on enamasti asjatu, sest terved luiged ei külmu kinni, vaid püsivad paigal selleks, et energiat kokku hoida. Lume- ja jäätükkidega loopimisest pole kasu, sest tavaliselt ei lase lind end sellest häirida ja samuti võib lindu niimoodi tõsiselt vigastada. Päästjate eest ära lendav luik naaseb sageli varsti.

Luiged on enamasti paigal seni, kuni nad on veendunud, et enam toitu kätte ei saa, alles siis võivad nad otsida endale uue meeliskoha. Veekogudel olevatel luikedel tuleks lihtsalt hoida silm peal ja helistada alles siis (linnades ööpäevaringselt telefonil 112, mujal 1313  ja 5045891), kui tõesti häda on käes: lind rabeleb tiibadega ja ei saa mujale liikuda, mida tegelikult juhtub haruharva.
Ka ei ole mõtet veekogudel olevaid linde toita, sest kui looduslikud tingimused muutuvad ebasobivaiks, liiguvad linnud teise kohta. Lisasöötmise korral aga jäävad nad paigale ja sõltuvad inimeste toitmisest, mis ei pruugi olla piisavalt regulaarne ja tervislik.
Linnud jäävad nii nõrgaks ja võivad langeda hulkuvate koerte või rebaste saagiks.

AET TRUU,
looduskaitsekeskuse kommunikatsioonijuht

blog comments powered by Disqus