Lugesin ja imestasin

Lugesin laupäevasest Vooremaast seda Felixi õunaostujuttu ega jõudnud ära imestada. Nii et õunu on vähe, aga veini tahaks kangesti teha. Ja inimesed võiksid pooleteisekroonise kilohinna eest oma õunad ise vabrikusse  kohale ka sõidutada.  

Kas vabrikandid ei võiks siis parem kuulutada, et vajame hädasti abi, andke meile õunad tasuta ära. Sest kui vedamisekulud juurde arvata (korjamise-laadimise ajakulu ei arvestagi), siis ongi see ju heategevusaktsioon, olgem ausad. Vaat et peale maksma ei pea.

Minul sel aastal õunu pole, aga kui ka oleks, siis ma jagaksin nad parem naabritele ja tuttavatele laiali. Palju siis oma pere neid sööb, moosi-mahla  saab tehtud ju ka marjadest ja muust aia- ja metsakraamist.

Meie külas ongi sel aastal vaid mõnes aias õunapuud täis ja neid jätkub sealt kõigile, kel vähegi hambaid ja õunaisu.  Ikka küsitakse ju maakohas üksteise käest, et kas sul õunu sel aastal on, ma toon sulle natuke; või ega sul kõrvitsat vaja ei lähe jne.

Pooleteise krooniga läheb minu arvates õunu müüma vaid see, kel neid tõesti tonnide kaupa ja keegi ei taha, sest igal pool puud lookas. Ja ka sel juhul oleks Felixi rahval viisakas vähemalt auto järele saata, mitte koopereeruda soovitada.

Ja õunaveini oskab igas külas veel keegi ise ka teha, pealegi on nüüd kõik vahendid selleks müügil ja arvutis õpetused lugeda, kes ainult otsida teab. No võib ju juhtuda, et see nii kvaliteetne ei tule kui suures vabrikus toodetu, ehk saab liiga magus või liiga hapu või jääb pisut tooreks, sest suhkru keemilise koostisega on vist midagi lahti. Aga see-eest tuleb see oma jook, mis vastu kevadet valmis saab, oi-oi, kui mitu korda Põltsamaa Kuldsest odavam.

Need, kellel aias kasvav ületalve elada aitab, on leidnud tee turule ja laatadele, mida meil praegu lumetulekuni välja siin-seal peetakse. N-ö reaõuna kilohind on umbes 25 krooni, mõne populaarsema sordi eest küsitakse ja ka makstakse lausa 40 krooni kilost.

Ma arvan, et kui õunu ikka ei ole, tuleb vabrikuveini muust kraamist teha. Ütles ju vanarahvaski, et mis võimata, jääb saamata! 

MARITE OJASERV

blog comments powered by Disqus