Lõunanaabrid huvituvad Jõgeva Sordiaretuse Instituudis aretatud kartulisortidest

Jõgeva Sordiaretuse Instituudis aretatud kartulisort `Ants` hakkab tulevast aastast kuuluma ka Leedu sordilehte, mis annab eelduse selle kasvatamiseks lõunanaabrite taludes ja põllumajandusfirmades.

Jõgeva Sordiaretuse Instituudi kartulikasvatuse osakonna juhataja Aide Tsahkna sõnul tundsid leedulased  kartulisordi `Ants` vastu huvi juba 2007. aastal.

“ ŽAntsŽ oli nõukogude aja lõpus Leedus katsetuses neljas kohas. Rohkete sademetega aastatel paljud kartulisordid mädanesid , kuid ŽAntsŽ andis üsna suure ja kvaliteetse saagi. Nii viisime selle sordi 2008. aastal katsetusse ühte Kura säärel asuvasse kartuliseemne kasvatusega tegelevasse firmasse, kes soovis hakata ŽAntsu‘ esindajaks Leedus, et saada see sort ka Leedu sordilehte.  Nii hakkabki see sort 2010. aastast Leedu  sordilehte kuuluma. See on meie sordiaretajatele suur moraalne tunnustus. Kui Leedu  põllumehed seda sorti kasvatama hakkavad, hakkame sealt ka litsentsitasusid saama,” märkis Aide Tsahkna., kes on legendaarse kartuliaretaja Alice Anderfeldi kõrval sordi `AntsŽ kaasautor.

Jõgeva Sordiaretuse Instituudil on tekkinud koostöösidemed ka Läti ainsa tärklisetehasega Aloja Starkelsen SIA, mis on Rootsi firma tütarettevõte ja kus toodetakse ka mahetärklist. “Lätlased tundsid huvi mahedalt kasvatatavate kartulisortide vastu, mida neile ka möödunud aastal katsetada andsime. Olustveres peetud vabariiklikul kartulipäeval saime neilt kinnituse, et nad hakkavad tärklisetehasele kasvatama meil aretatud sorti `Maret`. Lätlased on väga huvitatud ka Eesti mahekartulikasvatajate saagist, mida oleks võimalik nende tehases ümber töödelda mahetärkliseks, millele on Euroopas suur nõudlus. Samuti pakkusime lätlastele välja meil aretatud kõrge tärklisesisaldusega sordi `Juku`. Et Eestis tärklist ei toodeta, võtsime selle sordi Eesti sordilehest välja, nii läks see automaatselt ka Euroopa sordilehest välja.  Nüüd leidsime Lätis sordiesindaja ja käesoleval aastal oli sort `Juku` Lätis riiklikes majanduskatsetes. Loodame, et see sort jõuab 2011. aastal  Läti sordilehte ja siis taas ka Euroopa sordilehte, mis annab uuesti võimalused algseemne tootmiseks ja väljundi mahetärklise tootmiseks,” rääkis Aide Tsahkna.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus