Lõuna-Eesti turismikorraldajad käisid Leedus

Nädalavahetusel toimus Vilniuses vabaajamess Adventur, kus Lõuna-Eesti piirkonnad ja ettevõtjad tutvustasid leedulastele vaba aja veetmise võimalusi Lõuna-Eestis. 2. veebruaril on kohe järgnemas turismimess Balttour Riias, kus lõunaeestlased ka juba varem käinud lätlastele oma turismiatraktsioonidest rääkimas. SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (JAEK) eestvedamisel Leader-projekti „Jõgevamaa ühisturundamine turismimessidel” kaudu on käinud Leedus ja on varsti minemas Lätti Jõgevamaa turismiettevõtjadki.

„Vilniuses toimunud turismimessil Adventur osalesid Jõgevamaalt Põltsamaa Muuseum, Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum, Kalevipoja Koda ja Vudila Mängumaa. Samuti oli kohal Jõgevamaa Turismiinfokeskus, et anda maakonna kohta üldinfot,“ rääkis Teele Kaeramaa JAEKist. „Üksi välismessidel osaleda on üsna kallis, seega käisime Adventuril koostöös SA-ga Lõuna-Eesti Turism. Meil oli messil ühispind, kus lisaks Jõgevamaale tutvustasid end ka Peipsimaa ja Tartu ettevõtjad.“

JAEKi partnerid olid Jõgevamaa Koostöökoda oma suurepärase messimööbliga, Avinurme Puiduait, kellelt olid Eesti lipu kujundusega nimesildid, ja Põltsamaa Felixi veinikelder, kes pakkus degusteerimiseks veine.

 „Kuna osalesime Leedu messil esimest korda, oli peamine eesmärk tutvustada, kes me oleme, kus me asume ja mida põnevat meil pakkuda on. Selleks valmis Jõgevamaa uus turismikaart läti ja leedu keeles, mis sisaldab teavet majutuse, toitlustuse ja meie peamiste atraktsioonide kohta. Oli näha, et leedukeelne trükis kõnetas – peeti tänuväärseks, et jagame infot nende emakeeles. Messil tutvustasime võimalusi pere-, loodus- ja kultuuripuhkuseks. Kõige suurem oli huvi pereatraktsioonide vastu, aga ka loodus huvitas. Jõgevamaa boksis toimus Põltsamaa veinide degusteerimine,“ jagas Kaeramaa messimuljeid.

Seni on leedulasi käinud Jõgevamaad uudistamas pigem vähe, nende osakaal ei ole suur. Messil osalemise eesmärk oligi tutvustada meie võimalusi uuele sihtturule, et ka leedulased leiaksid tee Jõgeva kanti.

„Lätlaste osakaal Jõgevamaa külastajate seas on päris suur. Seda kindlasti tänu sellele, et oleme neile lähemal ning oleme juba mitu aastat käinud maakonna võimalusi tutvustamas Läti turismimessil Balttour. Lätlaste peamised sihtkohad Jõgevamaal on Peipsi piirkond, kus käiakse kalastamas. Pered käivad Vudilas ja Elistvere loomapargis, samuti on nende hulgas üsna tuntud Põltsamaa loss ja Kalevipoja Koda,“

Jõgeva delegatsioon uuris messikülastajatelt, kas nad on üldse Eestis käinud, ja kui, siis kus. Enamasti oli käidud Tallinnas ja Saaremaal. Mainiti ka Tartut ja Pärnut. Lõuna-Eesti on nende jaoks pigem avastamata, seega oli mess hea algus meie piirkonna tutvustamiseks. Leedulaste suhtumine Eestisse oli väga positiivne.

Messil osalemist toetas Leader-programm, uus turismikaartki valmis PATEE programmi raames. Samasugused messidel osalemised on Leaderi toetusel kavas ka 2019. aastal.

Läti mess Balttour toimub Riias 2.-4. veebruarini. Jõgevamaa osaleb siis samuti Lõuna-Eesti ühispinnal, kus end on tutvustamas veel Peipsimaa, Valgamaa, Võrumaa, Põlvamaa, Mulgimaa ja Sibulatee ettevõtjad. Jõgevamaa esindajad messil on samad: Põltsamaa Muuseum, Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum, Kalevipoja Koda ja Vudila Mängumaa. Lisaks Jõgevamaa Turismiinfokeskus. Samuti on kohal Jõgevamaa Koostöökoda, pakkudes Jõgevamaale iseloomulikku toitu.

Piret Kaljagin Vudila Mängumaalt jäi käiguga väga rahule. „Messilt sai väga palju uusi kontakte ja oli palju huvilisi, kel on plaanis Lõuna-Eestisse tulla. Me oleme väga lootusrikkad. Varem ei ole Vudila Mängumaa Leedus messidel käinud. Leedulasi on meil küll külas käinud, aga üksikuid. Nüüd loodame neid rohkem enda juures näha.“

“Kalevipoja Koja käik Leedu messile oli väga positiivne. Meile pole siiani sealt väga palju külastajaid sattunud. Selgus ka põhjus: nad teavad küll palju Eestist, aga teisest servast: Tallinna, Haapsalut, Pärnut ja meie saari. Loodan, et suutsime tekitada küllalt huvi ka siinsete paikade vastu. Oleme tänulikud korraldajatele ja kõigile, kes messil tööd tegid, sest ainult koos välja minnes jääme me silma,” ütles Kalevipoja muuseumi juhataja-giid Ulvi Tamm.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus