Lossipäev tuleb paljude esinejate ja põnevate tegevustega

Eeloleval laupäeval saab teoks järjekordne, arvult juba 15. Põltsamaa lossipäev. Varem kandis see küll veinipäeva nime, ent seoses lisandunud tegevustega ning kasvanud esinejate rohkusega on lossipäev igati õigustatud nimi.

Lossipäeva korraldustoimkonna juhi Põltsamaa linnavalitsuse majandusnõuniku Maimu Kelderi sõnul on lossipäevale registreerunud tõsiseid käsitöömeistreid mitmelt poolt Eestimaalt, kes oma tegemisi ka rahvale demonstreerivad ning kelle valmistatud esemeid on võimalik kohapeal osta. Neile inimestele, kes ise oma kätega midagi ära tahavad teha, on avatud erinevad töötoad.

Ettevõtja Katre Arula sõnul korraldab Põltsamaa Emadeklubi mitmed töötoad lastele, kus muu hulgas saavad lapsed valmistada pärlitest kaelakeesid ja käevõrusid. Samuti pakub emadeklubi võimalust kangakudumiseks kudumishuvilistele inimestele. Lisaks korraldab emadeklubi mitmeid rahvalikke mänge.

Lossimüüride vahel tegutsevas Põltsamaa muuseumis on huvilistel võimalik valmis õmmelda Eesti rahvuslipp. Lossikompleksis tegutsevas Põltsamaa muuseumis valmistatakse makulatuurist nukke ja samuti saab lossipäeva külastaja olla osaliseks ajalehe valmimisel. Töötubades on võimalik teha ka näomaalinguid ning värvida taimedega lõnga. Oma töötuba on ka Põltsamaa Käsitööseltsil ning töötab rahvarõiva nõuandekoda. ID Koolituskeskus korraldab ID kaardi kasutamist tutvustava tasuta koolituse, millel osalemiseks on vajalik omada ID kaarti koos selle PIN-koodidega. Lossipäevalistel on võimalus külastada ka lossihoovis asuvat veinikeldrit.

Põltsamaa lossihoovi väravad avatakse laupäeva hommikul külastajatele kell 10. Linnas sõidab ringi puhkpilliorkester. Lossipäeva avatseremoonia algab tund hiljem. Pea terve päeva vältel võib lossihoovis näha esinemas mitmed eripalgelisi lauljaid-tantsijaid, bände, kelle hulka mahub esinejaid nii lähemalt kui kaugemaltki. Nii astub oma lauludega üles Põltsamaa Kultuurikeskuse Noorte Naiste Koor, Kamari Haridusseltsi naiskoor, Põltsamaa Kultuurikeskuse segarahvatantsurühm Virmalised,“ sama keskuse segaansambel, naisrahvatantsurühm Uhka“ jt. kohalikud tantsijad, lauljad, pillimängijad. Külalisesinejatena astuvad rahva ette Tõrva Kultuurimaja isetegevuslased. Lossipäeva juhib põltsamaalastele ja tõenäoliselt kaugematelegi inimestele teada-tuntud sõnaosav Margus Kastor.

Päevakavasse kuuluvad ka mitmed lossihoovi välised tegevused, mis saavad alguse kell 11. Teiste seas saavad huvilised  ennast välja elada ronimisseinal ja sõita üle Põltsamaa jõe Zipline meetodil ehk rahvakeeli ahviraudteel. Õhtupoolikul alates kella 17 saab Põltsamaa jõel vaadata mudellaevade kihutamist.“ Keskpäeval kell 12 antakse start ümber lossi jooksule.

Põltsamaa Viskiklubi on lossipäevale kutsunud Šoti Kultuuriseltsi esinduse, mille liikmed tutvustavad lossipäevalistele Šoti rahvatantse ja kultuuri. Kohalik viskiklubi tutvustab viskit. Laadale on registreerunud ka jahimehed, kes esitlevad jahitrofeesid ning pakuvad võimalust maitsta kopraliha.     

Alates kella 19 õhtul on lossipäevalistel võimalus jalga keerutada mitmete ansamblite muusika saatel. Tantsumuusikat teevad Hot Village, Lehmakommionud. Audru Jõelaevanduse punt, Tantsutrupp MUFF.“ Esineb ka breigigrupp COMPLETE. Alates kella 1.45 alustatakse tulevärgiga Põltsamaa jõel ja jõe ääres. Kohal on ka tuležonglöörid ning jõeäärsel võrkpalliplatsil süüdatakse ka Põltsamaa teemaline tuleskulptuur.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus