Lõppes tänavune laste jalgrattasari

Pika ajalooga suvine võistlussari Laste Rattaralli jõudis tänavu finišisse Tabiveres, kus 13. augustil kuuenda etapina vigursõit korraldati. Sarja peakorraldaja on jalgrattaklubi Vooremaa Centrum treener Kaido Kriit, kellele on seejuures n-ö paremaks käeks tütar Keiu ja  abiks rattaklubi aktiivsemad sportlased.

Tabivere koolimaja ette vigursõidule kogunes ligi kolmkümmend eri vanuses last, noorim muide kolmeaastane tüdruk. Selline osalejate arv ollagi tavaline, kuid on toimunud ka enam kui neljakümne võistlejaga etappe.

Nagu tavaliselt, viidi võistlus läbi eri vanuserühmadele: kuni 6-aastased, 7-8, 9-10 ja 11-12-aastased. Arvestust peetakse alati eraldi ka poistele ja tüdrukutele ja kõigi võistlusrühmade kolm paremat saavad igal etapil auhinna. “Tegelikult ei rõhu me üldse nii väga  paremusjärjestusele, vaid just osalemisrõõmule, ja kõige pisemad sõitjad saavad alati igaüks  kasvõi väikese preemia. Meie eesmärk on võimalikult palju lapsi rattaspordist huvituma panna,” rääkis Kaido Kriit.

Võistlused on korraldajate sõnul püütud võimalikult vaheldusrikkad teha. On proovitud eraldistarti, grupisõitu, tänavasõitu ja maastikusõitu. Vigursõidu vajalikkust tõestas praktika.

“Kui tegime mõne aasta eest esimese vigursõiduraja, siis selgus, et lapsed olid küll kiired, aga mitte osavad. Seetõttu ongi vigursõit nüüd alati kavas, et näidata lastele, kui vajalik on ratta valitsemise kunst,” rääkisid korraldajad.

Aukartust äratav ajalugu

Laste rattaralliga alustas ligi kolmekümne aasta eest oma kodukohas Kuremaal Erki Pütsepa isa  Vello Pütsep.  Hiljem liitus võistlustega Ardi Väljaru rattaklubist Centrum ja asjaosaliste mäletamist mööda hargnesid võistluskohad 1985. aastast juba üle terve Jõgevamaa.  Nimetatud rattaklubi on kandnud läbi aastate erinevaid nimesid. Alguses oli see  Jõgevamaa Centrum,  seejärel Silves Centrum, Kona Centrum ning praegu Vooremaa Centrum.

Kaido Kriit mäletab, et tema läks esimest korda oma viieaastase poja Kallega, kellest nüüdseks teatavasti rattasõidumaailmas tuntud nimi on saanud, võistlema 1989. aastal Adaverre. “Kord juhtus, et Ardi Väljarul polnud aega ja võistluse viisin läbi mina. Hiljem jäigi lasteralli minu vedada,” meenutas ta. “Etappe on sarjas olnud viis kuni seitse. Möödunud suvel, kui saime märkimisväärset tuge Leader-programmist, korraldasime koguni  kaheksa etappi.  

Järjepidevalt oleme aga abi saanud Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupilt, firmadelt Baltic Connexions ja Äksi Puhkemaja, Atsi kaupluselt, nii Tartu kui Tabivere vallavalitsuselt, Tabivere Rahvaspordiklubilt, Vooremaa Centrumilt.”

Kõigile jõukohane

Etappide pikkused on loomulikult  eri vanuseklassidel erinevad — 300-500 meetrist kolme kilomeetrini. Sõidetakse metsa- ja pargiradadel, kergteedel, staadionidel. Ühel suvel korraldati rattamatk ümber Raigastvere järve, osalejaiks vanemad lapsed ja isad-emad.  

Sel aastal toimusid võistlusetapid Kuremaal, Luual, Maarja-Magdaleenas, Puurmanis, Palamusel ja Tabiveres. Võistluspaiku on aastate lõikes ka n-ö kombates muudetud, et selgitada välja, kuhu aktiivsemalt kohale tullakse. Lisaks Jõgevamaale on võistlusi paralleelselt korraldatud ka Tartu vallas.

Igal aastal on viimasel etapil ka lapsevanemaid võistlema kaasatud. Tavaliselt on nad saanud proovida vigursõitu,  tänavu Tabiveres visati omapärast noolt, mis lennates vilistas ja uue asjana ka põnnidele suurt huvi pakkus.

 “On kujunenud välja 10-15 liikmeline seltskond, kes alati  meie rallil aktiivselt osaleb. Võistluste mõte ju ongi äratada lastes huvi jalgrattaspordi vastu ja leida Vooremaa Centrumisse uusi noori treenima,” rääkis Kaido Kriit. Nii ongi mitmest kunagisest rallimudilasest saanud igasuvine võistlustel osaleja, hiljem juba tõsine rattasportlane ja tuntud tegija. Kes spordihuvilistest ei teaks selliseid nimesid nagu Innar Mändoja, Magnus Mändoja, Erki Pütsep,  Heiko Sepp, Tarmo Raudsepp, Priit Raudsepp, Marko Moose, Priit Sei, Kalle Kriit, Rene Mandri, Sander Maasing, Kristian Neemela, Ivika Lainevee, Heiki Lainevee.

Läbi aastate on Jõgevamaalt sirgunud profiratturid laste rattavõistlusi toetanud ja  pakkunud  ka auhindadeks rattasõiduvarustust — mütse, võistlussärke, rattakindaid ja muud vajalikku. Hea sõnaga meenutatakse Lauri Ausi, noorte rattahuviliste head sõbrad on Rene Mandri, Kalle Kriit, Erki Pütsep.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus