Loomerahvast kutsutakse üles osalema Jõgevamaa meenekonkursil

Sihtasutus Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (JAEK) kuulutas möödunud nädalal välja maakonna meenekonkursi, millel on osalema oodatud käsitöömeistrid ja muud loomeinimesed. Häid ideid on aega meeneteks vormida viis ja pool kuud: võistlustööde esitamise viimane tähtaeg on tänavuse aasta 15. september.


 Konkursile oodatakse kohaliku päritoluga materjalist meeneid, mis rõhutavad piirkonna omapära, on huvitavad, esteetilised ja kergesti maakonna identiteediga seostatavad ning mida saab lühikese aja jooksul eri kogustes toota. Meeneid oodatakse kahes hinnaklassis: kuni kümme eurot ja üle kümne euro maksvaid. Teretulnud on ka Kalevipoja teemalised ja söödavad meened.

Iga võistleja peab esitama koos võistlustööga ka täidetud osalejaankeedi. Nii ankeedi kui ka konkursi juhendi saab huviline alla laadida JAEK-i kodulehelt (www.jaek.ee).

Maakonna meenekonkursi korraldamise eesmärgiks on peale väärt meenete saamise ka maakonna aktiivsete meenemeistrite väljaselgitamine.

“Loomemajanduse valdkonnas tegutsevad inimesed on tihti üsna tagasihoidlikud ega tüki esile,” ütles JAEK-i juhataja Marve Millend. “Tänu mullusele Jõgevamaa meenekonkusile saime teada, et meil on selles valdkonnas päris palju uusi tegijaid ning et ka vanad tegijad võivad uudsete ideedega üllatada. Info, mille saime tänu mullusele konkusile, võimaldas meil meenevalmistajate võrgustikku looma asuda. Loodame, et tänavune konkurss annab niisama positiivse kogemuse.

Marve Millendi sõnul mõtleb JAEK meenekonkurssi korraldades ka n-ö omakasu peale: Palamusel tegutsevas Jõgevamaa turismiinfokeskuses on ju meenete müügilett ja sinna on kenad, nutikad ja vaimukad kohaliku omapära tabavad meened alati teretulnud.

“Eelistame müüa turismiinfokeskuses kohalike meistrite meenetoodangut. Miks peaks külmkapimagnet näiteks Hiinas toodetud olema, kui see võib olla ka oma maakonna meistri tehtud,” sõnas Marve Millend.

Vajalik orientiir

Küsimusele, miks oodatakse võistlustöid kahes eri hinnaklassis, vastas ta, et see on parema tulemuse saavutamiseks vajalik orientiir.

“Turismiinfokeskuse aastate pikkune kogemus näitab, et endale ostab turist mälestuseks kaasa meelsamini kuni kümne eurose eseme, kellelegi kinkimiseks soovitakse seevastu midagi kallimat. Kallimad meened huvitavad ka näiteks firmasid ja omavalitsusi, kellel koostööpartneritele kingitust vaja,” selgitas Marve Millend.

Kui möödunudaastasele Jõgevamaa meenekonkursile panid õla alla ka maavalitsus ja maakonna omavalitsuste liit, siis tänavune konkurss on üksnes JAEK-i korraldada.

“Maavalitsusel ja omavalitsuste liidul on praegu muidki muresid, märkis Marve Millend. “Aga meie lubasime juba mulluse konkursi lõpetamisel, et uus konkurss tuleb aasta pärast, ning me otsustasime sõna pidada,” ütles Marve Millend. “Oma jõududega tehes pole meil küll jaksu rahalisi preemiaid välja panna, aga sajaeurosest auhinnast on võib-olla olulisemgi tähelepanu, mis konkursil paremate hulka jõudmisega kaasneb.” Meenekonkursil tunnustuse pälvinud meened võetakse peale Palamusel tegutseva turismiinfokeskuse müüki Kuremaa käsitöökaubamajja. Kui varem tegutses see Kuremaa veskis, siis sel hooajal kavatseb Sihtasutus Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus selle Marve Millendi sõnul Kuremaa lossis. Veskis kippus käsitööesemeid kimbutama niiskus. Konkursil paremate hulka jõudnud meenete näidised ja autorite kontaktandmed lähevad üles ka mitmele veebilehele, millest mõnel (www.visitjogeva.com) on jälgijaid kogu maailmas.

“Lootust on, et meie maakonna meeneid võetakse müügile ka uue Eesti Rahva Muuseumi käsitöökaubamajja. Valikuliselt muidugi, sest seal müüdav peab olema väga kvaliteetne ja ostjatele huvipakkuv,” sõnas Marve Millend.

Aega on piisavalt

Meenekonkursi võistlustöid võetakse JAEKi büroos (see asub maavalitsuse hoone teisel korrusel) vastu 28. augustist 15. septembrini. Enne 28. augustit ei tahaks ettevõtluskeskuse inimesed tõesti konkursimeeneid vastu võtta, sest neil napib ruumi tööde pikaajalisemaks hoidmiseks ja nende turvalisuse tagamiseks.

“Aga kui kellelgi on vinge meene juba praeguseks valmis tehtud, võib ta minna seda kohe maakonna turismiinfokeskusele pakkuma. Meeneid on ju vaja ka tänavuseks turismihooajaks. See ei tähenda, et sama(de) eseme(te)ga ei võiks hiljem konkursil osaleda,” sõnas Marve Millend.

Nagu eelpool öeldud, oodatakse konkursile ka söödavaid meeneid. Need võiksid olla siiski pikema säilivusajaga: kiiresti riknevaid asju ei saa ju meenepoes müüa. Teretulnud on näiteks kompvekid, küpsised, teesegud, mesi jms. Söödavate meenete pakendamisel võiksid autorid Marve Millendi arvates mõelda ka sellele, et turist saaks selle käsipagasis lennukisse kaasa võtta.

Meenekonkursi paremad tahetakse välja kuulutada 3. oktoobril Jõgeva kultuurikeskuses toimuval Jõgevamaa ettevõtluspäeval. Seks puhuks pannakse kultuurikeskusse üles ka paremate konkursitööde näitus.

“Möödunud aastal kurtsid mõned loomeinimesed, et ei jõudnud konkursitööd valmis, sest mõtlemis- ja teostamisaega oli umbes kaks kuud. Nüüd andsime aega viis ja pool kuud, nii et lühikese tähtaja üle nurisemist peaks olema hoopis vähem,” arvas Marve Millend.

Enne mullust konkurssi oli maakonna meenekonkursside korraldamises mäletatavasti mitmeaastane paus. Nüüd tuleb uus konkurss vaid aastase vaheaja järel, ent loodetavasti on käsitöömeistrite peades juba piisavalt uusi ideid tekkinud.

 Jõgevamaa meenekonkurss 2017

* Konkursile on oodatud meened, mis rõhutavad maakonna eripära ja on maakonna identiteediga kergesti seostatavad, mis on huvitavad ja esteetilised, kohaliku päritoluga materjalist ning suhteliselt lühikese aja jooksul eri kogustes toodetavad.

* Konkursil soovitakse näha kuni kümme eurot maksvaid ja üle kümne euro maksvaid meeneid, samuti Kalevipoja teemalisi meeneid ja söödavaid meeneid.

* Konkursitööd tuleb tuua pakitult ja täidetud osalejaankeediga varustatult Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusesse (Suur tn 3 Jõgeva) ajavahemikul 28. augustist 15. septembrini.

* Rahalisi auhindu konkursil välja ei anta, ent paremad saavad võimaluse müüa oma toodangut Jõgevamaa turismiinfokeskuses ja Kuremaa käsitöökaubamajas. Meenete laiemat turustamist toetatakse ka nende kohta veebilehtedel infot jagades.

* Konkursi juhend ja osalejaankeet on leitavad kodulehelt www.jaek.ee.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus