Loomemõisa rahvas tähistas küünlapäeva

Tartumaa põhjapoolses servas Juula külas tegutsev MTÜ Loomemõis algatas möödunud aastal küünlapäeva tulepeo traditsiooni. Nii, nagu mullu, süüdati ka tänavu selle tuntud rahvakalendritähtpäeva õhtul oma Kohapärimuskohviku kõrval väljal põhuskulptuurid. Peo peakorraldajaiks olid Mall ja Reet Hiiemäe ning Andrus Tins.

Põhust oli valminud ilmasammas, spiraallabürint, kaheksakand, naise- ja mehekuju ning peatse koera-aasta alguse auks ka koerakuju. Et lumesadu vastu õhtut tihenes, tuli skulptuuride süütamisega kiirustada. Need, kes halbadest mõtetest, hädadest ja muredest vabaneda soovisid, kirjutasid need paberitükile ja heitsid tulle.

„Et vanade traditsioonide järgi valatigi just sellel päeval uusi küünlaid kogu aasta tarbeks, tegime meiegi sama tööd ja kaunistasime hiljem oma küünlad ka ära. Huvi oli suur, eriti laste hulgas,“ rääkis folklorist Reet Hiiemäe. Tema ema, sama ala teadlane Mall Hiiemäe rääkis küünlapäevakombestiku taustast, mis ulatub paganluse aega.

Kohapärimuskohvikus, kus soe juba sees ja mis kevadel loodetavasti kõigile huvilistele uksed lahti teeb, pakuti traditsioonilisi küünlapäeva toite – kruubiputru ja punast jooki, mis annab uskumuse järgi hea tervise ja ilu terveks aastaks.  Tulepeoks saadi tuge Eesti Kultuurkapitalilt.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus