Look kutsub kokku filmirahva

Palamusel tähistatakse sel laupäeval taas Oskar Lutsu noorema venna, filmimees Theodor Lutsu sünniaastapäeva ja peetakse temanimelisi filmipäevi. Filmipäevad ise toimuvad kuueteistkümnendat korda ja kolmeteistkümnendat korda saab nende raames teoks lahtine lühifilmide konkurss.  Kümmekond viimast aastat on filmipäevade korraldajaks olnud MTÜ Look.

Tänavusele lühifilmide konkursile on MTÜ Look eestvedaja Arne Tegelmanni sõnul üles antud 22 filmi. Neid hindavad programmi Eesti Film 100 töögrupi liige Jaak Lõhmus, Peter Murdmaa Eesti Kinoliidust, animarezhissöör Meelis Arulepp ja kultuuriministeeriumi filminõunik Edith Sepp. Lisaks konkursifilmidele saab näha 2010. aastal filmiajakirjanike poolt parimaks eesti filmiks tunnistatud animafilmi Taevalaul” (rezhissöör Mati Kütt) ja 1964. aastal Tallinnfilmis valminud Põrgupõhja uus Vanapagan”. Viimasega tähistatakse Grigori Kromanovi 85. sünniaastapäeva: Kromanov oli selle filmi kaasrežissöör.

Uudse momendina tuuakse hilisõhtuses filmiprogrammis vaatajate ette valik XIII Eesti Filmi Päevade ja XXV Pärnu Filmifestivali programmist: ära vaadatakse Eesti Kinoliidu preemia võitnud Anu Auna film Vahetus”, Hõbepääsu teenetemärgi saanud Tanel Toomi Esimene piht” (sama linateose eest pälvis Toom ka tudengi-Oscari) ja Andris Slapinši mälestusauhinna võitnud Kullar Viimse Hing”. Filmipäevadele panevad oma õla alla Eesti Kultuurkapital ja Palamuse vald.

Theodor Lutsu filmipäevadel on tulnud oma esimeste katsetustega rahva ette ja võitnud oma esimesed preemiad nii mõnedki eesti noorema põlvkonna filmitegijad. Näiteks Jaan-Jürgen Klaus esilinastab austusest selle sündmuse vastu kõiki oma filme Palamusel.

Lisaks filmipäevadele on MTÜ Look korraldanud Palamuse rahvakooli tööd (praegu see, tõsi küll, aktiivselt ei tegutse) ning vedanud mitmeid teatri- ja kontserdiprojekte. Neljal aastal on Look korraldanud näiteks Palamuse kirikus endise vallavanema Märt Jallakase mälestuskontserti. Möödunud aastast alates antakse kontserdil kogutud annetuste toel välja Märt Jallakase nimelist kultuuristipendiumi. Esimese stipendiumi pälvis Jõgeva kunstikoolis õppiv Palamuse neiu Liina Seppa.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus