Loodusvaatlusel keskendutakse liigirikkusele

Eeloleval nädalavahetusel toimub Endla looduskeskuse vaatlusalal loodusvaatluse maraton. Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialisti Elo Raspeli sõnul toimub see Tartust alguse saanud loodusfestivali programmi raames.


Tänavu viiakse see üle-eestilise loodusmaratonina läbi teist korda. Osaleda saab kas iseseisvatel loodusvaatlustel või lüüa kaasa juhendatud tegevustes. Iseseisvad vaatlused algavad reede keskpäeval, juhendatud vaatlused mõni tund hiljem.

Reedel toimub Endla looduskeskuse vaatlusalal putukaretk ja laupäeva varahommikul alustatakse linnuretkega. Iseseisvad vaatlusretked kestavad ööpäeva. Endla looduskeskuse vaatlusala asub Tooma külas ja Männikjärve raba õpperaja ümbruses.

Putukate ja lindude leiukohad sisestatakse Eesti e-Elurikkuse portaali, kus need on kõigi huviliste jaoks kättesaadavad. Kui leidja teab konkreetse putuka, linnu, taime liiki, siis paneb ta selle kirja, lisades juurde foto, helifaili või video, kus eksperdid saavad hiljem leiu liigile vastavust kinnitada või ümber lükata.

Ühtegi lindu või putukat loodusvaatluse käigus surmata ei tohi, tegevus toimub vaatluse ja kaardistamise näol. Need, kes ei soovi või ei julge iseseisvalt vaatlusi teostada, saavad seda teha juhendaja kaasabil.

Raspeli sõnul ei eelda ta loodusmaratonile tulijatelt, et nad otseselt liigitundjad oleksid, aga loodushuvi võiks olla küll. Vihmase ilma korral reedest loodusvaatlust ei toimu ja sel juhul on võimalus kaasa lüüa töötubades. Looduskeskuses saab ka süüa teha ning telkida.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus