Looduskaitsekeskus alustab karuputke tõrjet

?Välitöödel tehtud vaatluste hinnangul on hiid- ja sosnovski karuputk Eestis levinud umbes 1200 hektaril,? ütles looduskaitsekeskuse liigikaitse peaspetsialist Ivar Ojaste. “Kuni 2003. aastani karuputke leviku piiramise ja arvukuse vähendamisega Eestis tõsiselt ei tegeldud. Maaomanikud küll niitsid kolooniaid, kuid sellel pole taimedele erilist mõju. Sihipärasemalt alustati karuputke tõrjet 2005. aastast.”

Karuputke tõrjeks kasutatakse peamiselt Roundupi-nimelist herbitsiidi ja Ojaste sõnul jätkatakse tänavu neis kohtades, kus mullu juba töid tehti. Vastavalt võimalustele ja keskkonnatingimustele tehakse kas käsitsimürgitamist koos kaevamisega või mehhaanilist mürgitamist. Näiteks veekogude läheduses mürki ei kasutata, seal kaevatakse juured läbi. Tänavu laiendatakse tõrjeala veel paarisaja hektari võrra, nii et see ulatub kokku umbes 600 hektarini. Uute kolooniate valikul peetakse silmas ka karuputke levikut ehk vaadatakse, kuhu seemned võisid vooluveekogude, sihtide, maanteede ja raudtee kaudu kanduda ja tõrjutakse ka seal.

2006. aastal kasutati karuputke tõrjeks 3,3 miljonit krooni ja tööde teostamiseks sõlmiti sadakond lepingut. Sel aastal on summa pisut suurem ? neli miljonit krooni, kuid kõikide kolooniate hävitamiseks sellest ei jätku.

?Karuputk on elujõuline ? tõrje hakkab häid tulemusi andma siis, kui seda on tehtud järjepidevalt viis aastat,” toonitas Ojaste.

Karuputke kolooniaid leidub kõigis maakondades, enim siiski Viljandi- ja Harjumaal, kuid ka Hiiu-, Tartu-, Pärnu- ja Võrumaal. 1950. aastatel põllumajanduse ja mesinduse edendamiseks Venemaalt Eestisse toodud karuputk hakkas kiire kasvu ja leviku tõttu ohustama liigilist mitmekesisust, maastikke ja rahva tervist. Need, kes selle taimega kokku puutuvad, võivad saada tõsiseid põletusville.

AGNES JÜRGENS,
keskkonnaministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik

blog comments powered by Disqus