Loodusega tuleb osata koos elada

Laupäeval osalesid külalised lähemalt ja kaugemalt „Maale elama päeval“, mille ajal avasid uksed ka Jõgevamaa külad ja kogukonnad. Tihtilugu ei taha tagasihoidlik ja privaatsust armastav eestlane oma koduväravaid niisama avada, ent paar korda aastas siiski võib.


Seda positiivsem oli tõdeda, et isegi kui külalisi oli mõnes paigas vähem kui loodetud, oli tegemist siiski tulihingeliste maale elama tulijatega. Näitas ju kevadine koroonakriis, et just maal, kus saad end turvaliselt tunda, oma aiast õhtusöögi noppida ja lemmikloomi pidada nii palju kui võimalik, jääb ellu.
Ent maal, eriti looduse rüpes elamisega kehtivad ikka teistsugused reeglid. Elama peab koos loodusega, pidama kinni just nendest reeglitest ja jätma nii vähe jälge kui võimalik.
Ka Mustvee jões elav nutria on tänaseks juba tõsiseltvõetavaks kogukonna liikmeks saanud. Isegi omamoodi turismimagnetiks, keda külalistele näidata. Olgugi et tegelikult on nutria näol tegemist võõrliigiga, kes võib ohustada Eesti looduse tasakaalu. Seda enam paneb keskkonnaamet südamele, et seni lemmikloomana peetud nutriaid võib küll edasi pidada, kuid nende kaubanduslikel eesmärkidel paljundamine või loodusesse laskmine on rangelt keelatud.
Samuti tuleb õppida toimetama aina enam koduaeda trügivate metsaasukatega, kellega Jõgevamaa inimesed eriti hädas on. Sest lambaid ja koeri murdvad hundid tekitavad palju peavalu ja mesitarusid lõhkuvad karud pole kellelegi meelepärased.
Elu maal on võimalik ja tore, ent looduse rüpes elamine tahab tasakaalu ja mõistlikku suhtumist.

 

blog comments powered by Disqus