Loodava ajakirjandusloo muuseumi algatusrühm ootab materjale

?Meil oleks väga hea meel, kui ajakirjandusloo kogumisel ja muuseumi rajamisel tuleksid appi kõik, kellele Eesti ajakirjanduse ajalugu tundub südamelähedane ja huvitav,? seisis algatusrühma saadetud pöördumises.

?Vahest soovib keegi loodavale muuseumile annetada ajakirjanike ja toimetuste tööga seotud fotosid. Foto juurde tuleks lisada väike märgukiri selle kohta, mida on fotol kujutatud, millal ja kus on foto tehtud, fotodel esinevate inimeste nimed, kes on foto autor.

Lisaks fotodele ootame ka esemeid, mis seotud ajakirjanike kutsetööga (nt trükimasinad, diktofonid, vanad pressikaardid, kutsetunnistused, diplomid, päevikud jms). Erilist huvi pakuvad meile põrandaaluse ajakirjandusega seotud esemed ja need esemed, mis pärinevad enne 1945. aastat,? teatasid muuseumi asutajad.

Ühingu üheks eesmärgiks oleme seadnud Eesti ajakirjanduse ajaloo kogumise ja talletamise ning Eesti ajakirjandusloo muuseumi ettevalmistamise.

Muuseumi tulmeraamat avati 15. veebruaril, mil Laiuse mees Juhan Reimann annetas ühingule ligi 80 nimetust aastatel 1875-1945 ilmunud Eesti ajalehtedest ja ajakirjadest.

Indu muuseumi loomiseks oleme saanud teiste riikide kogemustest. Ajakirjandusmuuseumid tegutsevad täna näiteks Soomes (Rupriikki), Suurbritannias (National Media Museum), Saksamaal (Internationales Zeitungmuseum), USAs (Newseum) ja mitmetes teistes riikides.

1766. aasta hilissügisel hakkas Põltsamaa külje all Kuningamäel ilmuma nädalakiri ?Lühhike öppetus?. See oli esimene eestikeelne ajakirjandusväljaanne. Lehte pani kokku Põltsamaa tohter Peter Ernst Wilde ja seda tõlkis August Wilhelm Hupel. 2016. aastal saab Eesti ajakirjandus 250-aastaseks. See on väärikas tähis Eesti kultuuriloos.

Ajakirjanduse toel on eestlased kujunenud rahvuseks ja ehitanud üles oma riigi. Seda kõike arvestades tundub ehk natukene kummalisenagi see, et Eestis puudub täna mäluasutus, mis talletaks, korrastaks ja vahendaks rahvuslikku ajakirjanduslugu.

MTÜ Ajakirjanduse uurimis- ja koolituskeskuse kontaktandmed on: Aadress: MTÜ ajakirjanduse uurimis- ja koolituskeskus Kuperjanovi 4, Põltsamaa 48105 e-post: aukk@hot.ee

Vooremaa

blog comments powered by Disqus