Loodava ajakirjandusloo muuseumi algatusrühm ootab materjale

2016. aastal saab Eesti ajakirjandus 250 aastaseks. See on väärikas tähis Eesti kultuuriloos. Ajakirjanduse toel on eestlased kujunenud rahvuseks ja ehitanud üles oma riigi. Seda kõike arvestades tundub ehk natukene kummalisenagi see, et Eestis puudub täna mäluasutus, mis talletaks, korrastaks ja vahendaks rahvuslikku ajakirjanduslugu.

Täitmaks seda tühimikku, lõime nelja ajakirjandushuvilisega Põltsamaal mittetulundusühingu Ajakirjanduse Uurimis- ja Koolituskeskus. Ühingu üheks eesmärgiks oleme seadnud Eesti ajakirjanduse ajaloo kogumise ja talletamise ning Eesti ajakirjandusloo muuseumi ettevalmistamise.

Muuseumi tulmeraamatu avasime 15. veebruaril, mil Laiuse mees Juhan Reimann annetas ühingule ligi 80 nimetust aastatel 1875-1945 ilmunud Eesti ajalehtedest ja ajakirjadest.

Indu muuseumi loomiseks oleme saanud teiste riikide kogemustest. Ajakirjandusmuuseumid tegutsevad täna näiteks Soomes (Rupriikki), Suurbritannias (National Media Museum), Saksamaal (Internationales Zeitungmuseum), USAs (Newseum) ja mitmetes teistes riikides.

Meil oleks väga hea meel, kui ajakirjandusloo kogumisel ja muuseumi rajamisel tuleksid appi kõik, kellele Eesti ajakirjanduse ajalugu tundub südamelähedane ja huvitav.

Vahest soovib keegi loodavale muuseumile annetada ajakirjanike ja toimetuste tööga seotud fotosid. Foto juurde tuleks lisada väike märgukiri selle kohta, mida on fotol kujutatud, millal ja kus on foto tehtud, fotodel esinevate inimeste nimed, kes on foto autor.

Lisaks fotodele ootame ka esemeid, mis seotud ajakirjanike kutsetööga (nt trükimasinad, diktofonid, vanad pressikaardid, kutsetunnistused, diplomid, päevikud jms). Erilist huvi pakuvad meile põrandaaluse ajakirjandusega seotud esemed ja need esemed, mis on pärit ajast enne 1945. aastat.

MTÜ Ajakirjanduse uurimis- ja koolituskeskuse kontaktandmed on:

Aadress: MTÜ ajakirjanduse uurimis- ja koolituskeskus, Kuperjanovi 4, Põltsamaa 48105

e-post: aukk@hot.ee

Oleme väga tänulikud, kui levitate üleskutset ka oma kolleegide hulgas, kes võib-olla ei kuulu Eesti Ajakirjanike Liitu, kuid võiksid meid aidata.

RAIVO SUNI,
MTÜ Ajakirjanduse uurimis- ja koolituskeskus juhatuse liige

blog comments powered by Disqus