Lodjatuur ? kino telgis, trümmis ja purjel

Vaadata sai filme esiotsa filmitelgis ja trümmikinos, hiljem aga ka vabaõhukinos, kus ekraaniks lodja suur valge puri. Filmitelgis oli põhifilmiks Ilmar Raagi “Klass?, milles teevad teatavasti kaasa ka mõned Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri “Liblikapüüdja? endised ja praegused näitlejad. Veel sai näha Eesti nukufilmi 50. sünnipäevale pühendatud programmi, joonisfilmi ?Leiutajateküla Lotte?, uusi eesti animafilme ja metsateemalisi filme: Kinolodja tuuri üks toetajaid on Riigimetsa Majandamise Keskus ja sellest lähtuvalt kannab lodjatuur ka keskkonnasõnumit. Viimase väikeste kinohuvilisteni viimiseks teevad tuuri kaasa Rebane ja Jänes, kes lastega n-ö metsajuttu räägivad.
         
Eriti vahva koht oli trümmikino: filme (erinevatest Euroopa riikidest, aga ka Jaapanist pärit lühifilme) näidati sellessamas ruumis, milles lodjarahvas tuuri ajal elab. Istuda võis lae all magamislavatsil või all söögilaua taga. Lodjatrümmi arhailine hõng oli teravas, aga vahvas vastuolus kaasaegse kinotehnikaga. 
        
Suurel puriekraanil näidati peale filmitöötoas valminud animaklippide tummfilmiklassik Georges Melies? “Lendu kuule?, millele tegi taustamuusikat sadamas koos Jaan Pärnaga kontserdi andnud ansambel Pahad Seemned, Jõmmu-nimelise lodja (tema Kinolotja kehastaski) sünniloost kõnelevaid dokumentaalkaadreid ning kodumaist päritolu lühifilmi “Annaliisa?. Kes lootis näha publikurekordeid löönud mängufilmi “Jan Uuspõld läheb Tartusse?, pidi paraku pettuma: puriekraanil oli õhtu põhifilmiks “Laulev revolutsioon?. Aga see on ka tegelikult väga hea film.   
      
Peale selle, et Kinobussi asemel Kinolodi mööda Eestit (täpsemalt mööda Peipsit, Emajõge ja Võrtsjärve) sõidab, on seekord veel üks uuendus: lodjatuuri tegemisi saavad interneti vahendusel reaalajas jälgida huvilised kogu maailmas. Veebikaamera pilt jõuab arvutitesse Kõu internetiühenduse kaudu. Ülikiire ja mobiilse Kõu interneti sai lodi Televõrgu erilahendusena, soostudes seda Kinolodja projekti raames proovima. Eduka katsetamise järel on Kõu netiühenduse lubanud kasutusele võtta ka presidendi kantselei.    
     
Kui Vooremaa esindus Mustvees käis, mässasidki Peeter “Tehnokratt? Marvet ja Priit Jagomägi Sony SNC-RZ30P veebikaamera ülesseadmisega Jõmmu punavalge masti tippu.         
“Päris seksikas näeb välja,? ütles Priit pontsakat valget kaamerat lahti pakkides.     
    
?Kaamera hakkab nii kõrgelt pilti näitama, et peaks vist veebilehele sisenejatele hoiatuskirja üles panema: “Ettevaatust! Kõrgusekartuse puhul mitte siseneda!?,? lisas Peeter.   
      
Veebikaamera pilti näeb nii Kinobussi kui ka Emajõe Lodjaseltsi kodulehelt (www.kinobuss.ee ja www.lodi.ee), samuti kodulehelt www.ilm.ee. Kes arvab, et seal jookseb midagi action-filmi laadset, peab muidugi pettuma: staatiline ja tumm pilt vahetub minimaalselt 5 sekundi järel (võib valida ka pikema intervalli). Ent eks ta parem ikka ole kui mitte midagi.   

Alajõelt teekonda alustanud Kinolodja jaoks oli Mustvee alles teine peatuspaik. Täna ollakse Emajõe-äärses Rekus.

 RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus