Linnuhääled õues ja plaadil

Õues on õhk linnuhäältest tulvil. Põltsamaal tuleb praegu linnuhääli ka paljudest kodustest plaadimängijatest, sest sealse lasteaia Mari eestvedamisel sai hiljuti valmis vahva plaat “Linnulaulud”.


Plaadile on vaheldumisi talletatud ehtsad linnuhääled ja Põltsamaa laste esitatud linnuteemalised laulud. Kusjuures tegemist on tuliuute lauludega, mis kirjutatud just selle plaadi tarvis. Laulude autoriteks on üle Eesti tuntud laululoojad Riine Pajusaar, Piret Laikre, Monika Pullerits ja Külliki Levin, aga ka Põltsamaa muusikaõpetajad Tuuli Jukk, Tiia Kaeramaa ja Meeli Nõmme.

Linnulaulude plaadi idee kasvas välja Mari lasteaia linnuaasta projektist.

“Eelmine õppeaasta oli meie lasteaias kuulutatud linnuaastaks ning selle raames sai meil Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusel teoks mitmeid loodus- ja keskkonnaharidust edendavaid üritusi,” ütles Mari lasteaia juhataja Tiia Kaeramaa. “Aasta edenedes tekkis meil igasuguseid ideid, kuidas linnuteemat eri õppeainetes ära kasutada. Ning muusikaõpetajal Tuuli Jukil tuli muu hulgas pähe idee anda välja linnuteemaliste laulude ja linnuhäälitsustega plaat.”

Linnuaasta programmi see ettevõtmine enam ei mahtunud, ei ajaliselt ega ka rahaliselt, ent ega see siis veel teostamata pidanud jääma.

“Põltsamaal on ikka andekaid laululapsi olnud, nii koolis kui ka lasteaias,” ütles Tuuli Jukk. “Tänu plaadile saame vähemasti praeguste laululaste hääli ka aastate pärast kuulata.”

Tuuli Juki sõnul on linnulauluplaadi projekti algusest peale saatnud õnn ja edu. Riine Pajusaar, Piret Laikre, Monika Pullerits ja Külliki Levin ei vajanud üldse pikka veenmist, vaid olid kohe valmis oma linnuteemalised mõtted lauludeks vormima. Piret Laikre ja tema abikaasa Tõnu võtsid enda peale ka lugude arranžeerimise ja saatemuusika sissemängimise. Viimase tegevuse juures tulid neile appi mitu nende muusikust sõpra.

Päris muusika

“Meie plaadi teebki kvaliteetseks see, et lapsed ei laula arvutis kokku miksitud “tümpsu” taustal, vaid neid saadavad päris muusikud päris pillidel. Ka lauljad olid muidugi tublid.”

Kaheteistkümnest plaadil olevast palast kõlavad osa solistide, osa väiksemate või suuremate ansamblite esituses. Lauljate hulgas on nii kooli- kui ka lasteaiaealisi lapsi. Laulud õpetasid neile selgeks Meeli Nõmme, Tuuli Jukk ja Tiia Kaeramaa.

“Ehkki lauljate hulgas oli ka neid, kes end juba mõnel konkusil solistina tõestanud, siis üldiselt kõlavad plaadilaulud siiski täiesti tavaliste laste esituses,” ütles Tuuli Jukk.

Lapsed laulude salvestamiseks kodunt kaugele minema ei pidanud, sest Piret Laikre tuli oma stuudiotehnikaga Tallinnast Põltsamaale. Kolm salvestuspäeva (need toimusid mitmekuuliste vahedega) kujunesid päris pikaks. Piret oli nõudlik, laskis igaühel oma laulu mitu korda esitada, et pärast saaks iga esituse parematest lõikudest ühe terviku kokku lõigata. Mõnel lapsel tuli seetõttu oma laulujärge üsna pikalt oodata.

“Üks poiss ütles, et ta jääb enne vanaks, kui see salvestus ükskord läbi saab,” meenutas Tiia Kaeramaa naerdes. 

Selleks, et saada laulude vahele linnuhääte salvestisi, pöördusid Tuuli Jukk ja Tiia Kaeramaa Eesti Ornitoloogiaühingu poole. Sealt soovitati ühendust võtta loodusemees Veljo Runneliga, kes lubaski enda tehtud salvestisi kasutada. Kodukakuhäälitsused tuli siiski küsida Fred Jüssilt, sest Runnelil endal seda anda polnud.

Koos plaadiga valmis ka tosinat uut linnuteemalist laulu sisaldav noodivihik. Plaadiümbrise kujunduse ja noodivihiku illustratsioonide saamiseks pöördusid projekti eestvedajad kunstikooli poole. Vahvad pritsimis- ja tilgutamistehnikas illustratsioonid valmisid kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja ja õpetaja Katrin Tamm-Kuusiku juhendamisel.

Hooandja aitas

“Et tõetruude linnupiltide maalimine oleks lastele üle jõu käinud, pakkus Ethel kohe välja abstraktsete piltide idee,” ütles Katrin Tamm-Kuusik. “Nii lasksingi lastel laulude salvestisi kuulata ning valida pritsimiseks ja tilgutamiseks laulu meeleolule vastavad värvid. Hiljem lisasime piltidele värvilisest paberist välja lõigatud linnufiguurid.”

Katrin Tamm-Kuusiku sõnul on kõige toredam see, et lauluvihiku illustratsioonid võivad meeldida või mitte meeldida, aga ükskõikseks ei jäta need kedagi.

Ehkki plaadi ja lauluvihiku ilmumiseks tehti palju tööd ära vabatahtlikus korras, oli projekti teostamiseks siiski vaja ka päris suurt rahasummat. Appi tulid kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp, Põltsamaa asutused ja ettevõtted ning ühisrahastusplatvorm Hooandja.

“Hooandja on minu meelest geniaalne nähtus,” sõnas Tuuli Jukk. “Kui sul on hea idee ja sa suudad selle tutvustamiseks piisavalt “isuäratava” video üles laadida, pole toetuse saamine üldse keeruline. Meie soovisime saada 4000 eurot, aga saime tervelt 4471 ning seda üsna lühikese ajaga. Annetajaid oli nii kohapealt kui ka kaugemalt ja saadud summa aitas meil projektiga tubli sammu edasi astuda.”

  1. juunil, lastekaitsepäeval, toimus Põltsamaa kultuurikeskuses plaadi “Linnulaulud” ja samanimelise noodivihiku esitluskontsert. Seda juhtisid Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilased Aliis Timm ja Johanna Järva. Ettekandele tulid kõik 12 plaadil kõlavat laulu ning osale neist oli seatud ka liikumine.

“Kontserdil ütles üks lapsevanem, et saab alles nüüd aru, milline tohutu töö selle väikese plaadi taga on,” ütles Tiia Kaeramaa.

Kontsert oli ühtlasi plaaditegemist Hooandja kaudu ja muul viisil toetajate tänuõhtu, millel jagati kingitusi ja söödi ühiselt Mari lasteaia töötaja Egle Esopi valmistatud torti.

Esitluskontserdil viibis ka Piret Laikre.

“Plaadiprojektis osalenud lapsed said maigu suhu sellest, kuidas stuudiotöö käib. Ja ma ei usu, et keegi salvestusprotsessist suurde vaimustusse sattus, seda enam, et laulud tuli sisse laulda klaverisaatega, äge bändiversioon lisati ju alles hiljem,” ütles Piret Laikre.

“Julgen öelda, et eesti muusika on ühe südamliku plaadi võrra rikkamaks saanud. Kui elektroonilised fonogrammid aeguvad viie-kümne aasta pärast, siis elavatel pillidel sisse mängitud muusika on aegumatu. Põltsamaa lapsed ei jäänud Tallinna koolitatud lauljatele mitte millegagi alla ning nende hääled, linnuhääled ja fantaasiarikkad pildid moodustavad plaadil imeilusa terviku.”

Kel linnulauludega plaadi ja noodivihiku vastu huvi, saab neid Mari lasteaiast.

“Linnulaulud”

* Põltsamaa Mari lasteaia välja antud CD-plaat, millele on salvestatud 12 linnuteemalist laulu ja vastavate lindude häälitsused

* Laulude autoriteks on Riine Pajusaar, Piret Laikre, Monika Pullerits, Külliki Levin, Meeli Nõmme, Tuuli Jukk ja Tiia Kaeramaa

* Laule esitavad Põltsama ühisgümnaasiumi ja Mari lasteia lapsed

* Saatemuusika mängis sisse stuudiobänd Piret Laikre juhatusel

* Koos plaadiga anti välja noodivihik “Linnulaulud”

* Plaadiümbrise kujundus ning noodivihiku illustratsioonid valmisid Põltsamaa kunstikoolis

* Plaadi ja noodivihiku väljaandmist toetasid kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp, Põltsamaa asutused ja ettevõtted ning Hooandja

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus