Linnaraamatukogus loovad mõnusa meeleolu lebotajad

Jõgeva linnaraamatukogu laenutusruumis saab 9. maini vaadata Tartu grafitikunstniku PRTKRi näitust “Lebotajad”. Tema originaaltaiesed on, tõsi küll, liiga suured, et neid siseruumides eksponeerida, ent ka A4 formaadis fotod annavad päris hästi edasi kunstniku nimetatud sarja tööde mõnusat meeleolu.

Priit Kaare, kes kunstnikuna kasutab pseudonüümi PRTKR, on pärit Lääne-Virumaalt, ent elab praegu Tartus. Grafitikunstiga on ta tegelnud juba 18 aastat. Tema lemmikmotiiviks on lebotavad tegelaskujud: ta on maalinud neid seintele, aga ka lõuendile ja postkaartidele. Oma kunstialaseid oskusi on ta jaganud noortele suunatud töötubades. Lisaks kunstile tegeleb ta ka muusika ja luulega. 2015. aastal ilmus temalt luulekogu “Inventuur”, 2017. aastal koos Kevin Polliga kaksikkogu “Topeltmäng”.

Sarja “Lebotajad” alustas kunstnik 2013. aastal ning nüüdseks on sellesse kuuluvaid taieseid valminud juba üle neljakümne ja need asuvad Eesti eri paikades. Enamasti on neil kujutatud “lebotamas” pontsakaid loomakesi või putukaid, ent Lääne-Virumaal asuvat Neeruti bussiootepaviljoni kaunistab hoopis pikutav Kalevipoeg, meie rahvuseepose kangelane.

Eriti palju PRTKR-i grafitikunsti näidiseid võib leida kunstniku kodukohast Kadrinast. Koos oma sõpradega ühendusest Seinategu on ta kaunistanud maalingutega bussiootepaviljoni, laululava ning keskkooli garderoobi. Koolimajja tehtud maalingutelt, mille sünniks andis tõuke garderoobihoidja välja öeldud mõte, võib peale lesivate tegelaste leida ka vanasõnu, valemeid, kuulsate muusikute, sportlaste ja matemaatikute nimesid nii kodukandist kui ka laiast maailmast. Kadrina grafitid tõid ühendusele Seinategu paar aastat tagasi Kadrina valla aasta tegija tiitli.

Kui paljud grafititaiesed tekivad seintele vargsi ja ööpimeduses, siis PRTKR on osa oma töid valmis teinud avalikel üritustel rohkearvulise publiku silme all. Nii on ta osalenud Patarei vanglas teoks saanud kunstiprojektis “E.Art.H”, “Graffiti Slamil” Elva lauluväljakul, “Elustiilipäeval” Haljala spordiplatsil jne.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus