Linn korrastab Vana-Põltsamaa mõisa pargi

    Vana-Põltsamaa mõisa park sai sellesuviste korrastustööde käigus uue ilme. Kivist kõnniteed, üheksa uut istepinki ning harvendusraie muutsid vana ja väärika pargi oluliselt kaunimaks.

Kahe miljoni kroonise uuenduskuuri läbi teinud park avati eile, 12. septembril, vaatemängulise jalutuskäiguga, mis viis ajas tagasi 18. sajandi keskpaika, mil park loodi. Kostümeeritud jalutuskäigus osales teiste seas ka Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots. Enne parki sisenemist ja uute kõnniteede katsetamist lõigati avamise märgiks läbi lint. Pargis tervitas 18. sajandist pärit delegatsiooni ja uuendustega tutvuma tulnud kohalikke Põltsamaa Muusikakooli orkester. Tänutäheks Keskkonnainvesteeringute Keskusele, kes korrastustöid rahastas, avati mälestustahvliga kivi. Kivi kõrvale istutati tammepuu.  

Olulised uuendused

Kivist kõnniteed ning uued istepingid teevad pargis jalutamise ja ajaveetmise senisest märksa mugavamaks. Põltsamaa Linnavalitsuse heakorraspetsialisti ja pargi uuendamise eestvedaja Külliki Mattiseni sõnul tingis korrastustööd osaliselt praktiline vajadus, teisalt pargi asukoht keset linna ja olulisus Põltsamaa inimeste jaoks.

Kõnniteedega tegeleti viimati 1970. aastatel, mil asfaldijääkidega kaeti kaks pargi põhiteed. Olukord enne sellesuviseid korrastustöid oli halb. “Teed olid auklikud ning vihma ajal läbimatud,” kirjeldas Mattisen. Nüüd katab pargiteid uhiuus kivisillutis, mida mööda on lausa lust jalutada.

Pargi välimus on oluliselt paranenud tänu harvendusraiele ja hooldustöödele, mille käigus võeti maha haiged puud ning võsa.

Linnapea Jaan Aiaotsa sõnul muutus olukord pargis pärast uuendusi hulga paremaks. “Kodanikud, kes läbi pargi tööle ja koju jalutavad, ütlevad, et neil on väga hea meel, et ei ole enam seda võsa ümber,” rääkis ta ja lisas, et hõredas ning läbipaistvas pargis on märksa ohutum jalutada.  

Teha on veel palju

Park on kaunim kui varem, siiski on teha veel palju. “See oli pargi korrastamise esimene etapp, tööd on veel kuhjaga,“ nentis Mattisen. “Vaja on puhastada tiik, istutada puid,” loetles ta. Aiaots lisas tegemist vajavate tööde nimekirja veel valgustuse uuendamise. “Praegune valgustus ei ole vandaalikindel, seda aeg-ajalt lõhutakse,” põhjendas ta.

Aiaotsa sõnul jätkatakse pargi korrastamist juba tuleval kevadel, mil otsustatakse, millised puud vajavad veel mahavõtmist ja kuhu mida peaks juurde istutama.

Vana-Põltsamaa mõisa pargi rajas 1750. aastatel Johann von Lauw oma abikaasa Aurora auks. Tegemist on Põltsamaa kõige vanema ja ühtlasi kõige käidavama pargiga. Pargi suurus on 9,6 hektarit ning see ühendab eramute ja lossi piirkonda kesklinnaga.

Lossiparki kaunistavad põhjaveetoiteline tiik, mille keskel olevale väikesele saarele viib sild. Pargis asuvad kurniväljak ning ausammas Põltsamaalt pärit muusikule, ajakirjanikule ja keeleteadlasele Karl August Hermannile.

Korrastusprojekti rahastasid Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Põltsamaa Linnavalitsus, töid teostas AS Vooremaa teed.

LIIS ROHTMETS

blog comments powered by Disqus