Linn andis pangakontorile üle Osvald Lääne maali

Teisipäeval andis Jõgeva linnavalitsus Swedbanki Jõgeva kontorile pidulikult üle linna kunstikogusse kuuluva Osvald Lääne maali, millel kujutatud ka sedasama maja, milles pangakontor asub. Maal jääb küll endiselt linna omandisse, ent see on vastava lepingu alusel deponeeritud pangakontorisse, kus kliendid ja muud huvilised seda imetleda saavad.

RIINA MÄGI

Päde külast pärit ja Pallases õppinud Osvald Lääne sünnist möödus tänavu septembris sada aastat. Seda tähtpäeva silmas pidades soetas Jõgeva linnavalitsus tänavu traditsioonilise kunsti aastaostuna kaks Lääne õlimaali, “Jõgeva vaade 1” (Betti Alveri sünnimajaga) ja “Kompositsioon Jõgeva motiiviga” (tsüklist “Perekond”). Senini kuulusid need maalid kunstniku vennapoja Tiit Lääne kogusse. Et “Kompositsioonil Jõgeva motiiviga” on gruppi inimesi kujutatud Jõgeva linna ühe tuntuma hoone, tipparhitekt Arnold Matteuse projekteeritud pangamaja taustal, tekkis mõte, et see maal võikski olla eksponeeritud Swedbanki kontoris. Kõik ülejäänud linna kunstikogusse kuuluvad taiesed on hoiul linnavalitsuses ja mitmes linna hallatavas asutuses.

“Ettepanek, mille linnavalitsus meile tegi, oli ootamatu,” tunnistas Swedbanki Jõgeva ja Põltsamaa kontori juhataja Deivy Kivisalu. “Kui aga linnavalitsusse taiest vaatama läksin, siis lausa armusin sellesse: maali on kätketud nii palju soojust ja õnnetunnet. Loodan, et see meeldib ka meie klientidele.”

Maalile kohta otsima asudes leiti, et see sobib just sinna, kus senini rippus valuutakursside tabloo. Nii otsustasidki pangatöötajad nimetatud tabloost maali heaks loobuda. Ning ega seda infokandjat pärast euro tulekut enam väga tihti vaadatudki. Valuuta vahetamise võimalus pole muidugi kuhugi kadunud ja kursse saab küsida tellerilt. Maali juurde paigaldatakse aga peatselt ka spetsiaalne kohtvalgusti. Kui linn maali ostis, oli see veel raamimata. Nüüdseks on see aga ümber saanud massiivse kullakarvalise raami, mis taiesele soliidsust lisab.

“See maal on üks õnnestunumaid Osvaldi loomingus,” ütles Osvald Lääne pärandi hoidja Tiit Lääne. “Ta pidas Matteusest kui arhitektist väga lugu ja siinne pangamaja oli üks tema lemmikhooneid. Maalil valitsevad soojad ja helged värvitoonid on pallaslastele omased.”

Tsüklit “Perekond” (hiljem nimetas autor seda sarjaks) alustas Osvald Lääne 1972. aastal ning pangamaja kujutav pilt on selle avaosa. Kes maalile kirjutatud aastaarvu vaatab, peab viimast numbrit küll ilmselt üheksaks, ent lähemalt uurides osutub see siiski kaheks.

Jõgeva linnapea Aare Olgo ütles Osvald Lääne maali pangale üle andes, et iga enesest lugu pidav linn peaks tegelema metseenlusega ning Jõgeva linn tegeleb sellega oma kunstikogusse taieseid ostes. Seda on tehtud juba 1995. aastast alates.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus