Linda tõi esikoha

Möödunud nädalavahetusel Jänedal peetud talupäevadel kuulutati välja konkursi „Eesti Parim Talu 2008” võitjad. Alternatiivset suunda arendavate talude hulgas tunnistati parimaks Torma vallas Sadalas tegutsev Ellissoni Veskitalu. Parima tootmistalu tiitli kuue nominendi hulgas oli ka Tarmo ja Anne Orri Uue-Nõmme talu Põltsamaa vallast Nõmaverest.

Igor Ellissoni ja Külli Juhkami Ellissoni Veskitalule tõi konkursil edu teist suve Kuremaa järvel kurseeriv lõbusõidulaev Linda, millel on võimalik tähistada sünnipäevi või muid sündmusi ning lihtsalt lusti sõita. 30 inimest mahutaval alusel on võimalik võtta leili soome saunas ja mõnuleda kümblustünnis. Konkursikomisjoni meelest on see hea näide maaelu mitmekesistamisest ja maaettevõtlusest väljaspool põllumajandust. Talu tegevussuunda muutma sundis aga tegelikult peremehe halvenenud tervis: varem toodeti 40-hektarilises Ellissoni Veskitalus teravilja ja rapsi.

“Kui tervis enam traktori ega kombainiga põllule minna ei luba, siis on kaks võimalust: kas hakata valjuhäälselt hädaldama või leida mingi uus tegevusala,” ütles Igor Ellisson.

Tema ise andis hädaldamise asemel põllud rendile ning laskis poeg Eigol valmis konstrueerida kuuel kaheksakuupmeetrisel tsisternil põhineva parvlaeva ning selle valmis ehitada. Laev lasti Kuremaa järve möödunud aasta juunis ning see sai Igor Ellissoni ema mälestuseks nimeks Linda. Tublisti tööd teha sai laev juba möödunud suvel, tänavune hooaeg kujuneb aga kindlasti veel toimekamaks, sest algas see juba mai keskel ja kestab arvatavasti septembri lõpuni.

“Minu “parim sõber”, st minu haigus on muidu küll tüütu, aga samas ütleb mulle üsna pika aja peale ette saabuva ilma,” ütles Igor Ellisson. “Praegu ütleb ta mulle, et õige suvi alles algas ja kestab veel vähemalt paar kuud.”

Tavaliste lõbusõiduhuviliste kõrval viis Igor Ellisson tänavu Lindaga Kuremaa järvele ka maakonna taluliidu, Eestimaa Talupidajate Keskliidu ja põllumajandusministeeriumi esindajad, kes parima talu tiitli nominente välja valisid. Ju neile laevasõit ja peremehe jutt siis nii sügavat muljet avaldasid, et nad otsustasid: Eesti parim alternatiivsuunda viljelev talu on just Ellissoni Veskitalu. Talu peremees ise arvas, et eks see laeva käima paneku idee olnud piisavalt “hull” ka, et teiste hulgast silma torgata.

Auhinnakoorem

Kui Külli Juhkam ja Igor Ellisson Jänedale talupäevadele kutsuti, ei teadnud nad auhinna saamisest muidugi midagi. Lahkuda tuli neil sealt aga suisa auhinnakoormaga: lisaks metallist seinamärgile said nad veel kingituseks lambanaha, raamitud pildi ja männiistiku. Alternatiivsuuna esikoha juurde käib ka 10 000 kroonine rahaline preemia, mida Igor Ellisson, tõsi küll, pole veel kätte saanud, sest täna algava rahvusvahelise motomatkajate kokkutuleku Jõgevatreff ettevalmistamise kõrvalt — Ellisson on ju Jõgevatrefi käivitaja ja kauaaegne peakorraldaja — pole tal aega jäänud talupidajate keskliidule e-postiga oma pangarekvisiite saata. Küsimusele, mida ta auhinnarahaga teha kavatseb, vastas Ellisson aga, et arvatavasti kulub see laeva täiustamisele, sest nagu Tallinna linngi, ei saa ka laev Linda kunagi päris valmis.

“Tänavu on laeva varustus näiteks täienenud kajaloodi võrra, mis aitab hoiduda kivide vastu ja karidele sõitmast,” ütles Igor Ellisson. “Tulevikus võiks lõbusõitjatel olla aga võimalus laevasõidu ajal spetsiaalse akna kaudu veealust elu jälgida. Koos Palamuse valla juhtidega oleme arutanud veel võimalust rajada randumissild Kuremaa järve Palamuse-poolsesse otsa, et huvilised saaksid sõita laevaga Palamuselt Kuremaale ja vastupidi.”

Teab mis tulutoovaks ettevõtmiseks Ellisson laevaprojekti ei pea.

“Aga ega ma seda laeva raha kokkukühveldamiseks teha lasknudki. Pigem ikka selleks, et mul endal oleks võimalus ja vajadus aktiivselt elust osa võtta. Ning päris hea tunne on õhtul koju minna, kui oled inimestele järvel toredaid elamusi pakkunud.”

Uppunud tort

Eks Linda peal ole omajagu naljagi saanud. Näiteks nõudnud üks jõukas pereproua, et Ellisson laeva sellisel kursil hoiaks, et päike kogu aeg tekil olevasse kümblustünni paistaks. Mispeale Ellisson pidi prouale seletama, et niisugust kurssi hoides oleks laev peatselt kaldas kivide vahel kinni. Ühe laeval peetud sünnipäevapeo uhkus — hiiglaslik tort — otsustati aga efekti mõttes panna ujuma just sellessesamasse kümblustünni, kus see lõikamise käigus paraku ümber läks. Misjärel sünnipäevalapse isa, kes tordi ujuvaluse omast arust uppumatuks konstrueerinud oli, tünni ronis ja kogu ülejäänud peo seal veetis. Tordikreemist tünni tulnud aga pärast mitu päeva küürida…

Sel nädalal elab Igor Ellisson Jõgevatrefi tõttu nii aktiivset elu, et laeva peale ta ilmselt ei jõuagi. Aga sellest pole hullu: laeva juhtimisega saab nüüd juba edukalt hakkama laeva noor naistüürimees Moonika Janter. Laeva konstrueerinud Eigo Ellisson töötab praegu aga hoopis Ameerikas ühe luksusjahi peamehhaanikuna.

Mis talukonkurssi puutub, siis kuulutas Eestimaa Talupidajate Keskliit (ETKL) välja paremad talud kolmes erinevas kategoorias. Tootmistaludest tunnistati võitjaks Kalle Hamburgi talu Raplamaalt Inglistest (see talu pälvis ka üldvõidu ja tiitli Aasta Talu 2008), parimate noortalunike tiitel omistati Andres Kalbachile ja Inga Halmele Tohuri-Andrese talust Pärnumaalt Tõstamaa vallast, parimateks noorteks loodustalunikeks valiti Olev ja Marju Müür Saaremaalt Uuemõisast Koplimäe Mahe Talust. Viimased pälvisid Eestimaa Looduse Fondi eripreemia.

Parima tootmistalu ühes nominendis, Nõmaveres tegutsevas Uue-Nõmme talus on haritavat maad 250 ha. Sama talu pererahva juhtimisel tegutseb ka osaühing, mis annab tööd neljale inimesele, harib 200 hektarit ning pakub talvel lume lükkamise ning aasta läbi transporditeenust. Saagid on tublisti üle keskmise: nisu andsid põllud mullu 5 ja otra 3-4,5 tonni hektarilt.

Tänavusele talukonkursile esitati ETKL liikmesorganisatsioonide poolt 13 talu, kes osutusid maakonnas parimaiks. Eesti parimat talu valiti ETKL eestvõttel juba kuueteistkümnendat aastat.

RIINA MÄGI

 

blog comments powered by Disqus