Liivakarjäär ühes terviserajaga

Keskkonnakaitse on viimasel ajal muutunud kirgi kütvaks teemaks. Olgu siis jutt mõne uue tehase rajamise plaanist, uue karjääri avamisest kusagil, kus rahvas on harjunud metsast seeni ja marju korjama, või kaitseväe harjutusväljakute rajamisest.
Möödunud nädalal Jõgeva vallavolikogus vastu võetud otsus Kuremaa Enveko müügi kohta on samuti otsapidi keskkonnakaitsega seotud teema, kuigi volikogu otsusest seda kohe välja lugeda ei oskakski.
Kuremaa Envekole on nimelt antud kaevandamisluba Kuremaa terviseraja all olevale mäeeraldisele. Seega on täiesti põhjendatud, kui keegi tunneb hirmu uue omaniku ees ja selle ees, et ühel päeval hakatakse Kuremaa terviseraja kõrval asuvat kaevandust laiendama ja sealt, kus praegu saab suusatada, joosta ja kõndida, hakatakse ühel hetkel liiva välja vedama.
Kaevandustegevuse laiendamiseks peaks tõtt-öelda põhjust olema, kuna sellised suured projektid nagu Rail Baltic, aga ka suured maantee-ehitused, mis Eestis lähiaastatel algavad või juba praegu käivad, tähendavad seda, et on vaja rajada juurde üha uusi karjääre.
Kui ühel päeval Kuremaa terviseraja külje all kaevandustegevust laiendama hakataks, siis oleks see kindlasti hoop kohalikule kogukonnale ja harrastussportlastele.
Ja see oleks hoop kogu Jõgevamaale, sest Kuremaa väärtus on just loodus ja võimalus korraldada tihedalt loodusega seotud turismi. Samas ei maksa aga hetkeolukorda üle dramatiseerida, sest võib-olla jätkub kõik vanaviisi või saavad terviserajad laiendust juurdegi.

blog comments powered by Disqus