Liitumine teise omavalitsusse

Jõgeva maakonnas on teada, et Pajusi valla Aidu-poolsed külad sooviksid rahvaküsitluse andmete järgi liituda Jõgeva vallaga. Soovi taas Jõgeva vallaga ühineda on avaldanud Puurmani valla Saduküla kandi elanikud.

Riigiminister Arto Aas ütles, et kui on külasid, kes tahavad liituda teise omavalitsusega, siis see on võimalik. Vald võib jaguneda kaheks, kolmeks või viieks. Soov peab olema avaldatud ehk volikogu otsusega peab olema fikseeritud, et loobutakse sellest osast, ja teine volikogu peab olema nõus vastu võtma. Senini on Eestis paar korda juhtunud, et mõni küla või muu asula läheb teise omavalitsuse koosseisu. Väga pole seda tahetud teha, sest kõik maksumaksjad on arvel, nendest hoitakse kümne küünega kinni. Võib-olla  on see praegu, kui toimuvad suuremad liikumised, lihtsam. Läbirääkimisettepanekuid on tehtud palju ka mujal Eestis. Kui küla või alevik, mis asub omavalitsuse ääremaal, soovib minna üle teise omavalitsuse koosseisu, siis see on võimalik.

Jõgeva vallavanem Enn Kurg küsis, et kui külas tehakse küsitlus ja 70 protsenti elanikest on nõus liikuma teise omavalitsuse koosseisu, kuid vallavolikogu ei luba küla eraldumist, mis siis edasi saab. Minister Aas ütles, et vabatahtlikus voorus muud varianti ei olegi. Kui volikogu pole nõus, jääb teise omavalitsusse liikumine ära.

Valitsusel on teises etapis võimalik üksikuid osi liigutada, kui kohalik kogukond on oma soovist märku andnud. Praegu on raske ennustada, kui palju valitsusel tuleb üksikuid külasid teise omavalitsuse alluvusse liigutada. Teoreetiliselt on see võimalus olemas. Samas märkis minister, et küsitlusega selgunud rahva arvamus ei ole volikogule siduv.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus