Liisinguturg jätkab jõudsat kasvu

Eesti liisinguturg on käesoleva aasta esimesel poolaastal olnud väga aktiivne. Uusmüügi kasv on olnud ligikaudu 36 protsenti.

Uusi liisingkrediite on esimesel poolaastal väljastatud 480 miljonit eurot. Uute tehingute kõrgest aktiivsusest on Eesti liisingupakkujate portfell alates selle aasta märtsikuust keeranud peale 3,5 aasta pikkust langust selgele kasvukursile. Selle aasta juuni lõpuks on Eesti seitsme suurema liisingufirma koondportfell 1,7 miljardit eurot kasvades esimesel poolaastal ligi 116 miljoni euro võrra ehk seitse protsenti. Enim on portfelli mahtu kasvatanud Nordea Liising, mille turuosa ulatub uusmüügis 33 protsendini ning kogu liisinguportfellis 27 protsendini.

Liisinguturu esimese poolaasta kasvu taga on Nordea hinnangul peamiselt eraisikute ja ettevõtete säästude suurenemine ning tarbijate kindlustunde suhteliselt hea tase. Lisaks on Euroopa Liidu erinevad investeerimistoetused suurendanud sõidukite ja seadmete ning masinate ostuturgu. Kiire investeeringute ja rahastamise kasv on toimunud iseäranis transpordi ja logistikasektoris, mis toetub stabiilsetele ja kasvavatele kaubandussuhetele SRÜ riikidega ning Läti ja Leeduga.

Autoliisingus on selgeks turu kasvu põhjuseks olnud kolm kriisiaastat, kus autosid vahetati välja vähem, kui reaalne vajadus seda nõudnuks. Nüüd, 2011. ja 2012. aastal on toimumas aktiivsem sõidukite vahetus, sest vanemad sõidukid kipuvad lagunema ja nõuavad liigsuuri ülalpidamiskulusid.

Faktooringteenuste turul on mahtude taastumine võrreldes majanduskriisi aastatega olnud samuti märkimisväärne. Toetudes heale jaekaubanduse käibemahtude taastumisele, ulatus faktooringteenuste turu kogukäive esimesel poolaastal 893 miljoni euroni, mida on 24 protsendi võrra enam kui aasta tagasi.

Liisingufirmade faktooringuportfell on suurenenud 22 protsendi võrra ehk 197 miljoni euro tasemele.

Aasta kokkuvõttes võib Eesti liisingfinantseerimine jääda suhteliselt kõrgele tasemele. Ligikaudu 26 protsenti kõigist mitte kinnisvaralistest ettevõtete põhivara investeeringutest rahastatakse Eestis liisingfinantseerimist kasutades, mis on teiste riikidega võrreldes kõrge näitaja. Nordea prognoosib Eesti selle aasta liisinguturu kogumahuks 900 miljonit eurot, mis oleks viiendiku võrra enam kui mullu.

i

SILVER KUUS, Nordea Liisingu juhatuse esimees

blog comments powered by Disqus