Lible kuju sai valmis

Mullusügisese Suure Paunvere Väljanäituse üheks tõmbenumbriks kujunes kellamees Kristjan Lible kuju polüuretaanist mudel, mille kohta autor, skulptor Tauno Kangro lahkesti selgitusi jagas ning mida rahvas ei väsinud pildistamast. Nüüd on kuju juba pronksi valatud, ent Palamusele jõuab see alles siis, kui pronksivalajad materjali- ja tööraha kätte on saanud. Kuju on plaanis püstitada apteegi juurde veskijärve äärde. 

i

 

Mõte püstitada Palamusele Lible kuju hakkas idanema ligemale viis aastat tagasi, täpsemalt 2008. aasta aprillis, kui Palamuse rahvamajas anti üle järjekordne Oskar Lutsu huumoripreemia. Laureaadiks oli seekord Rohke Debelakk ehk Gaute Kivistik, huumoripreemiat anti esimest korda välja MTÜ Sokuturi stipendiumina ning esimest korda sai laureaat lisaks stipendiumile Tauno Kangro pisiskulptuuri omanikuks.

Kangro tuli ka ise kohale ning tegi koos rahvamaja tollase juhataja Valdi Reinasega treti Amme jõe äärde. Reinas, kes oli Kangro lustakast pisitaiesest inspiratsiooni saanud, avaldas arvamust, et jõe ääres võiks istuda pronksist Lible, kellel oleks seal hea suvel parvetajaid ja talvel tritsutajaid kaeda. Kangro leidis, et mõte on hea ja koht ideaalne ning tõi varsti näha Lible kuju väikese plastiliinist mudeli. Et Lutsu „Kevade“ tegelasi kujutame me kõik juba aastakümneid ette Arvo Kruusemendi filmist tuttavate nägudega, sai ka Kangro Lible väljanägemiselt filmi-Lible ehk Kaljo Kiisa sarnane. Sarnasust soovisid rõhutada nii skulptuuri idee autor kui ka teostaja, sest mõlemad olid seda meelt, et Lible kuju püstitamine võiks olla ühtlasi tänukummardus Kaljo Kiisale.

Kui mudel valmis, läks MTÜ Sokuturi (Valdi Reinas on selle liige) eestvedamisel lahti annetuste kogumine. Paraku edenes see suhteliselt visalt, ehkki appi võeti ka moodne sotsiaalmeedia ning tekitati SMS-annetuse võimalus. Asjad lükkas “kännu tagant” liikuma riigikogu liige Aivar Kokk, kes aitas saada ettevõtmisele teatud summa riigi toetust. Sellest piisas polüuretaanist vahemudeli valmistamiseks. Seda mudelit saigi väljanäituse ajal Palamuse laululava kõrval näha.

Ootamatu üllatus

Hiljuti said MTÜ Sokuturi esindajad aga oma mõningaseks üllatuseks teada, et Tauno Kangro on lasknud kuju juba pronksi valada, ehkki sellist kokkulepet neil skulptoriga otseselt polnud. Kaks nädalat tagasi käisid Valdi Reinas ja Aivar Kokk Tallinna külje all Laagris firma ARS Monumentaal valukojas valmis Liblet vaatamas. Mõlemad jäid nähtuga rahule.

“Vahemudelil, mida sügisel Palamusel näitasin, oli näoosa alles korralikult läbitöötamata,” ütles Tauno Kangro. “Enne kuju pronksi valamist sai nägu eraldi vahasse modelleeritud. Ka kasuka faktuuri kallal tuli veel töötada: jäigast metallist pole lihtne pehmet kasukat teha. Erinevaid faktuure katsetasime koos Eesti Draamateatri butafoori Ardi Aavaga, Oskar Lutsu huumoripreemia laureaadi Tõnu Aava pojaga. Tema oli abiks ka polüuretaanist vahemudeli väljalõikamisel. Skulptuur ongi kollektiivne ala, kus hea tulemuseni jõutakse ainult siis, kui skulptor, vormivõtjad, vahavalajad, pronksivalajad ja teised head koostööd teevad.”

Valdi Reinas kinnitas, et Lible meeldis paljudele juba väljanäitusel eksponeeritud vahemudelina, pronksi valatuna on see aga veelgi parem, sest skulptor on püüdnud sinna panna rohkem Kaljo Kiiska.

Küsimusele, miks ta kuju omal initsiatiivil pronksi valada laskis, vastas Tauno Kangro, et teda kannustas tagant pronksivalutöökoja ajagraafik.

“Kui seda tööd praegu ära poleks tehtud, siis järgmine vaba pronksivaluaeg oleks kätte jõudnud alles tuleva aasta sügisel. Mõte on aga hea ja väärib teoks tegemist. Lible on minu meelest elujaatav romantik, külafilosoof, kelles kehastub Paunvere vaim,” ütles Tauno Kangro.

Poolt ja vastu

Nüüd siis tuleb leida kusagilt umbes 15 000 eurot, et Lible kuju pronksivalajatelt välja osta. Puudu ongi just pronksivalu raha.

“Need, kes annetada soovivad, leiavad vajalikud juhised Lible kujule pühendatud Facebook’i lehelt,” ütles Valdi Reinas. “Annetusi ootame nii eraisikutelt kui ka firmadelt. Kümne suurema annetaja nimed paneme ka kuju juurde välja. Kes soovivad, võivad osta ka apteegis müüdavaid sponsormeeneid. Oleme saatnud toetuspalve ka riigikogu kõigile fraktsioonidele, sealhulgas Reformierakonna fraktsioonile, mille liige Kaljo Kiisk oma saadikuajal oli. Senini on ettevõtmist toetanud küll ainult kaks Riigikogu liiget — Aivar Kokk ja Igor Gräzin.

“Püüan koos oma heade sõpradega igati kaasa aidata, et Lible kuju välja ostetud saaks,” ütles Aivar Kokk. “Minu arvates on Lible kuju püstitamine hea idee, sest annab Palamusele turismi seisukohalt palju juurde. Tegelikult võiks seal veel “Kevade” tegelaste kujusid olla.”

On siiski ka neid, kes Aivar Koka, Valdi Reinase ja paljude teiste vaimustust Lible kuju asjus ei jaga. Eesti Töötukassa palamuslasest juht Meelis Paavel on avaldanud eelpool mainitud Facebook’i lehel lootust, et Lible kuju sellisel kujul kunagi Palamusele püsti ei panda. Ka Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann pole kujust vaimustuses.

“Mina tahaksin kõigepealt teada, kumb see siis ikkagi on, kas Lible või Kiisk? Minu meelest ei saa neid päris ühte patta panna,” ütles Arne Tegelmann. “Ma ei ole ka kindel, et Lible või Kiisk peaksid olema esimesed, kelle auks Palamusel pronkskuju püsti pannakse. Äkki peaks alustama hoopis Lutsust? Või pühendama esimese taiese õpetajale kui niisugusele või õpilasele kui niisugusele? Üldse tuleks selliseid asju kõigepealt natuke suuremas ringis arutada. Ei saa nii, et kaks meest lihtsalt tulevad ja ütlevad, et me paneme siia kuju püsti.”

Tauno Kangro polnud kohapealse poleemikaga just kuigi palju kursis. Samas tõdes ta, et erinevad arvamused on loomulik nähe.

“Ainus kuju, mis omal ajal kõigile meeldis, oli Stalini kuju ja ka siis oli üleüldise meeldimise põhjuseks surmahirm,” ütles Tauno Kangro. “Kui Lible kuju üles saab, siis jääb vastaseid kindlasti vähemaks ning järgmised põlvkonnad ei mäletagi, milline alevik ilma selleta välja nägi.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus