Lemmikuks jõulumagustoiduks on piparkoogid

Kui jõululaud on üldiselt rikkalik ning sellelt võib leida erinevaid soolaseid hõrgutisi nagu näiteks sülti, hapukapsast, kartulit, verivorsti, salateid jne, siis magusa osas ollakse pigem tagasihoidlikum ja eelistatakse kergemaid toite. Selleks on laual tavaliselt kas mandariinid või apelsinid, kommid, jäätis, keeksid ja kringlid, puuviljaleib või piparkoogid.


„Jõuluajal on nii palju muud söömist, et magustoiduks oleme meie tavaliselt teinud kas tarretist vahukoorega või midagi sellist, mitte kooki. Piparkoogid muidugi ka ja mandariinid, aga magustoiduks pigem kas kompotti või tarretist vahukoorega, midagi sellist kerget. Ei tahakski väga rammusat kooki sinna seapraele peale süüa,“ sõnas Jõgeval Elika Koogikoda pidav Elika Kiis.

„Tavaliselt, kui on sünnipäevad ja muud peod, siis on tort ja magus laual, aga millegi pärast jõulude ajal väga torti ei taha, siis tahaks just nagu midagi teistsugust, kerget,“ lisas ta.

Ka tordimeister Sirje Arand (Sirtsu tordid) sõnas, et jõuludeks ta torti ei tee, küll aga kringlit, mis on rosinate, kohupiima ja kaneeliga.

„Muidu teen tavalisi sefiirikorvikesi muretaignaga, aga jõulude ajal panen sinna korvikesele piparkoogitaigent hulka, siis jääb see põhi piparkoogine, juurde kindlasti pohlamoos ja peale sefiirist lillekesed,“ tõi Elika Kiis välja ühe võimaliku magustoidu jõuludeks.

Mõlemad pagarid leiavad, et kõige rohkem seostuvad jõuludega siiski hoole ja armastusega tehtud piparkoogid, mida on hea ja lõbus koos perega valmistada ja hiljem glasuuriga kaunistada.

„Retseptid tulevad ikkagi internetiavarustest, sealt on siis neid katsetusi tehtud ja välja on kujunenud endale mingisugune lemmik, mis tuleb hästi välja. See on väga tavaline ja lihtne, aga ma teen päris võiga ja nad jäävad sellised head krõmpsud,“ kinnitas Elika Kiis.

Pagarite sõnul on pühade-eelsel ajal käed-jalad tööd täis. „Lisaks tavapärastele sünnipäevatortidele teevad firmad ja ettevõtted enda töötajatele pidusööki välja ning tellivad torti, kringlit ja ka piparkooke. Need, kes tellivad, on tihtipeale ikkagi meesterahvad ja nemad alati küsivad, et mis kellelegi maitseks ja et oleks hea, mahlane ja jõuluteemaline. Kirjutan näiteks „Häid jõule“ peale ning kaunistuste poole pealt on natukene jõuluteemat,“ ütles Kiis.

DEIVI SUISTE

blog comments powered by Disqus