Lembit Paal otsib vanu pilte Pajusi mõisast

 

Pajusi ettevõtja ja vanavarakoguja Lembit Paal on omandanud mõned Pajusi mõisa südames asuvad vanad hooned ning soovib need koostöös muinsuskaitse ja kohaliku külaseltsiga korda teha. Selleks oleks tal aga vaja andmeid selle kohta, missugused need hooned omal ajal välja on näinud.

Kui kellelgi on säilinud fotosid või joonistusi Pajusi mõisa ait-kuivatist ja tallist, siis oleksin väga tänulik, kui nad lubaksid mul neid kasutada,” ütles Lembit Paal. Huvitatud oleksin muidugi ka kogu Pajusi mõisaansamblit kujutavatest fotodest ning need ei pea sugugi sajandivanused olema, abi võib olla ka näiteks poole sajandi vanustest.”

Mõisatalli puhul pole Paali sõnul võimalik aru saada, millal maakivist seintega hoone üle krohviti ja milline see enne krohvimist välja võis näha. Ait-kuivatile ehitati aga 1960. aastate lõpus või 1970. aastate alguses juurde punkerhoidla. Juurdeehitise tõttu on väga raske aru saada, milline võis hoone Põltsamaa poolne külg varem välja näha.

Kõnealuste hoonete ja kogu mõisasüdame kohta käivaid fotosid on Lembit Paal juba päris pikka aega otsinud, ent senini tulutult. Isegi Eesti Rahva Muuseumi kogudest pole ta selliseid leidnud.

Viimase sõja ajal möllas Pajusis päris ulatuslik tulekahju. See võib olla põhjuseks, miks sellest paigast nii vähe vanu fotosid säilinud on: need lihtsalt põlesid ära,” ütles Lembit Paal.

Kui kellelgi siiski selliseid fotosid säilinud on, võiks ta need tuua Vooremaa toimetusse, kust need siis edasi Lembit Paali kätte toimetatakse. Võib ka võtta lihtsalt toimetusega ühendust ning oma kontaktandmed anda, et me need Lembit Paalile edastada saaksime.

Hooneid korda tegema saab ettevõtja hakata siis, kui on koostatud muinsuskaitse eritingimused ja kui ta selleks tööks kusagilt raha saab.

Äriline ettevõtmine see pole,” ütles Lembit Paal. Ka hoonete tulevase funktsiooni kohta pole veel kindlat ideed. Küll aga võidaks külakeskuse väljanägemine sellest, kui hooned korda saavad.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus