Leiutaja, anna oma ideele kuju

Me ei tea, milline on see järgmine toode, mis haarab kohe poole turust. Me ei tea isegi seda, millise hinnaga seda toodet müüma peaks, mis värvi see olema peaks või kuidas seda ette valmistada.

Niisiis jääb üle võtta julgeid riske ja toetada neid, kes usuvad oma ideesse piisavalt. Eesti riik on ikka hinnanud ja toetanud vaba ettevõtlust – seda, kui kokku saavad inimene oma ideede ja energiaga ning raha. Pank saab pakkuda rahalist tuge ja nõu ning riik muuta ettevõtlusega alustamise võimalikult lihtsaks. Teame kõik, et ettevõtte asustamine ei ole tänases Eestis enam kitsaskoht.

Viimasel ajal on mitmed Eesti idufirmad maailmas silma paistnud. On nii neid, kes välismaiseid rahastajaid leidnud, kui ka välisesinduse avanud tegijaid. Me oleme edukad, sest oskame juba väga varases faasis suurelt mõelda, näha oma ideede rahvusvahelist või suisa globaalset potentsiaali. Nii on sündinud soodsaid valuutaülekandeid pakkuv globaalse minekuga TransferWise või edukalt Ameerikat ja Austraaliat vallutav lihtne kassahaldussüsteem Erply, aga ka paljud teised.

Kahjuks takerduvad paljud huvitavad mõtted selle taha, et paberil tundub idee ilus, kuid leiutajatel ei õnnestu jõuda “päris leiutise” ehk prototüübini. Kui aga töötavat prototüüpi pole, on keeruline oma ideele kaasamõtlejaid ja, mis seal salata, ka rahastajaid leida. Leiutajatekülaski said külaelanike kiituse osalisteks ikka toimivad masinad, mitte jänes Adalberdi porgandeid hakkiv naine-köögikombain.

Seni puudusid Eestis nii riigi kui erasektoriprototüüpimise toetused. Riik pakub läbi ettevõtete arendamise sihtasutuse stardi- ja tootearendustoetust, kuid kahjuks on tegu väga pika ja bürokraatliku protsessiga, mis nõuab panust ka oma rahakotist.

Swedbank, Tehnopol ja Tallinna Tehnikaülikool nägid kõik sama muret ja ühiselt leiti võimalus, kuidas leiutaja leiutada saaks. Lõime protoüüpide rahastamiseks uue algatuse – Prototroni

Prototroni rahastusest on abi mistahes praktiliste, nutikate ja lihtsate lahenduste väljamõtlejatele. Tänavu on plaanis aidata teostuseni 4–5 ideed, järgmisel aastal aga juba poole rohkem. Kolme aasta jooksul annab Swedbank leiutajatele 120 000 eurot, Tehnopol ja TTÜ aga toetavad oma teadmistepagasiga just kõige-kõigemate ideede elluviimist. Soovime leida veel kaasamõtlejaid, selleks kutsume kõiki Eesti ettevõtteid kaasa lööma ja leiutamist ühisel jõul toetama.

Tahaks veel rõhutada, et ehkki e-Eesti on meile kõigile uhkuseasi, ei ole Prototron kindlasti mõeldud pakkuma tuge vaid infotehnoloogia ideedele. Prototron pakub rahastust nii roheliste tehnoloogiate, elektroonika, mehhatroonika kui info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas. Toetust võivad taotleda kõik idufirmad, kes prototüübi loomiseni jõudmas.

Ükski idee ei ole liiga lennukas. Seega – kõik leiutajad, nüüd leiutama!

i

ROBERT KITT, Swedbanki ettevõtete panganduse juht

blog comments powered by Disqus