Leedulastel on Jõgevalt nii mõndagi õppida

Üleeile ja eile Jõgevat külastanud Leedu linna Jonava delegatsioon leidis Jõgeva kooli- ja kultuurielust nii mõndagi, mida ka oma kodumaal rakendada.

Kahe päeva jooksul külastasid kümmekond Jonava linna kultuuri- ning haridustöötajat lasteaeda Rohutirts, Jõgeva Ühisgümnaasiumi, kunstikooli, spordihoonet Virtus, kultuurikeskust ning muusikakooli. Rohutirtsu lasteaias esinesid lapsed külalistele kultuuriprogrammiga, tutvustati laste kasvatusmeetodeid ja olmeruume. JÜG-s peeti  pooleteisetunnine ettekanne, kus tutvustati põgusalt meie haridussüsteemi ning ka õppetöövorme. Räägiti õpilaste tunniplaanivälistest programmidest ning uurimustöödest. Eeskujuks toodi tähelepanuväärsemad uurimustööd, mille hulgas ka Liina Laumetsa möödunudaastane põhjaveeuuring.

Jonava abilinnapea Mindaugas Sinkevicius sõnas, et talle olid kõige meeldivamaks üllatuseks kenad ja korrastatud õpperuumid ning see, et igas klassis on olemas korralik arvuti ja projektor. Veel lisas Sinkevicius, et Jonavas ja üldse Leedu riigis tasuks kasutusele võtta meil juba hästi toimiv e-kooli süsteem. “Meil on taoline programm iseenesest juba kasutuses, aga siiski pole see veel suurt populaarsust  saavutanud,” tõdes Jonava abilinnapea. 

Meeldiv äratundmisrõõm

Teisipäeva õhtul külastas delegatsioon ka linna kultuurikeskust, kus esines tantsuansambel Jõgevahe Pere ning naiskapell. Esitati ka üks leedukeelne laul, mis tekitas külalistes palju elevust. Jõgevahe Pere õpetas jonavalastele ka kaks eesti rahvatantsu.

Kiidusõnu jätkus Sinkeviciusel ka kultuuritegelaste aadressil. Tema ning paljude teiste delegatsiooni liikmete sõnul on suur rõõm vaadata, kuidas nii väikses linnas tegeletakse hoogsalt rahvuskultuuri edendamisega. Kõige rohkem oli Sinkeviciusel kahju, et Leedus eelistatakse huviringides tegutsemisele pubides istumist. Jonava abilinnapea külastas Jõgevat ka kevadel, kui siin peeti linna 70 aasta juubelit. Sellest sündmusest on ta samuti ainult positiivsed mälestused. Tema sõnul oli kõige huvitavam fakt, et pidulik tordisöömine meeletu rahvahulgaga möödus ootamatult rahumeelselt. “Kui meie oma 54 000 elanikuga linnas sellise sünnipäevatordi söömise korraldaksime, oleks tulemuseks tõenäoliselt kaos,” sõnas Sinkevicius.  <p />

Parema koostöö nimel

Eile hommikul kogunesid Jõgeva linna haridustöötajad ja külalised Betti Alveri Muuseumi, kus selle direktor Toomas Muru rääkis varalahkunud Alo Mattiisenist ja luuletaja Betti Alverist. Hiljem moodustati muuseumis töörühmad, kus Jõgeva haridus- ja kultuuritöötajate ülesandeks oli mõelda, kuidas kahe linna vahelist koostööd parandada. Jonava ja Jõgeva abilinnapead pakkusid koostöövormina välja õpilasvahetuse, rahvusvahelised laagrid ning ka kultuurifestivalid. Samas võiks sidemeid hoida ka ärilisel tasandil, sest Jõgeval tegutsev ettevõte Agrochema on tegelikult Leedu päritolu.

Jõgeva abilinnapea Kalmer Laini sõnul on ka Jõgeval nii mõndagi Jonavalt õppida. “Leedukad mõtlevad rahalisest aspektist pisut ratsionaalsemalt. Kui näiteks meil tegutsevad eraldi muusika- ja kunstikool ning spordiringid, siis Leedus toimivad need kõik ühes asutuses, mille nimeks on huvikool. Samas kulutavad leedulased rohkem raha teedeehitusele ja haljastusele ja meie paneme rohkem rõhku hoonete renoveerimisele,” selgitas Lain. Sinkeviciuse sõnul on mõlemal linnal üksteiselt rohkelt õppida ning suure tõenäosusega ootab Jonava ja Jõgeva linna ees viljakas koostöö.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus