Leedulanna akvarellipäevik

Jõgeva linnaraamatukogu teise korruse lugemissaalis saab veel nädala jooksul vaadata leedu kunstniku Ariadna Čiurlionyte akvarellinäitust “Päevikust”. Näitus jõudis Jõgevale siinse akvarelligalerii Kala vahendusel.


Ariadna Čiurlionyte on lõpetanud Leedu riikliku kunstide akadeemia maalikunsti ja pedagoogika erialal. Näitustel on ta osalenud alates 1989. aastast. Kui varem viljeles ta õli- ja akrüülmaali, siis alates 2007. aastast läks ta üle akvarellitehnikale. Viimane hakkas oma traditsioonilistes ja mittetraditsioonilistes väljendustes kunstniku jaoks üha intrigeerivamaks ja ahvatlevamaks muutuma.

“Looming on minu jaoks mõtisklus, avatud aken maailma,” on öelnud Ariadna Čiurlionyte. “Sageli ei mahu minu mõtisklused ühele paberilehele, vaid need tungivad uutesse avarustesse, sarjadesse, värvitunnetusse. Värv võib olla aktiivne ja ilmekas, ere ja energiat täis, aga ka tundlik ja nüansirohke, õrn ja metafoore loov.”

Suur eelkäija

Kui algselt pidi Vilniuses elav Ariadna Čiurlionyte oma näituse avamisele kohale tulema, siis lõpuks jäi ta ikka tulemata. Ei aidanud ka avamiskuupäeva edasinihutamine: terviseprobleemide tõttu jäi sõit Eestisse ikkagi ära. Jõgeva ja Jõgevamaa pole Ariadna jaoks siiski päris võõrad paigad. 2011. aasta sügisel viibis ta Jõgeval seoses näituse “Leedu värvid” avamisega: see oli leedu akvarellistide ühisnäitus. Ta on osalenud ka akvarelligalerii Kala korraldatud maalilaagris Luual.

Kunstisõbra jaoks on Ariadna Čiurlionyte perekonnanimi tähenduslik. Ja ta kuulub tõepoolest kuulsa leedu kunstniku ja helilooja Mikalojus Konstantinas Čiurlionise (1875-1911) veresugulaste hulka. Et kuulsa eelkäija looming tema kunstnikukäekirja olulisel määral mõjutanud oleks, seda Ariadna ei usu, küll aga on veendunud selles, et oluline roll tema kunstnikuks kujunemisel oli kasvukeskkonnal. Kui suguvõsas kõik ikka kunsti, muusika, arhitektuuri või muude kaunite kunstidega tegelevad, siis ei saa see oma mõju avaldamata jätta. Lisaks sellele, et Ariadna on kunstnik, on ta ka kunstipedagoog ja kunstiajaloo õpikute autor.

Näiline lihtsus

Ariadna Jõgeva näituse pealkiri on ajendatud ilmselt sellest, et mitme tema siin näha oleva töö taustaks on justkui lehekülg päevikust. Ainult et sellest, mis sinna kirjutatud on, ei saa igaüks aru: tekst on ju leedu keeles. Näituse avamisel uurisid Jõgeva akvarellisõbrad ka hoolega seda, kuidas Ariadna tööd tehtud on, ning leidsid, et tavaliste akvarellvärvide kõrval peab ta olema kasutanud ka nn akvarellitinti: muidu poleks ta selliseid värvikombinatsioone saavutada suutnud.

Jõgeva akvarellist Eike Salu tõdes, et nii mõnigi Ariadna töö tundub hästi lihtsalt tehtuna, aga see on vaid näiline lihtsus: katsu seda vaid järele teha!

Akvarelligalerii Kala omanik Gennadi Lapin kuulutas juba mõni aeg tagasi, et korraldab tänavu Jõgeval leedu akvarelli aasta. Ariadna Čiurlionyte näitus on juba teine leedu akvarellisti näitus, mida siinsed kunstisõbrad tänavu näha on saanud.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus